Peter Sagan na Giro d’Italia 2020 – výsledky 16. etapy

včera 16:50
|

Slovinský cyklista Jan Tratnik triumfoval v utorňajšej 16. etape na Giro d’Italia. Jazdec tímu Bahrain – McLaren sa po dlhom úniku v záverečnom dueli dvojice presadil na náročnej 229 km dlhej trati z Udine do San Daniele del Friuli a v cieli mal čas 6:04:36 h.

16. etapu Giro d’Italia ste mohli sledovať ONLINE na ŠPORT.sk >>

Na druhom mieste sa umiestnil Austrálčan Ben O’Connor (NTT Pro Cycling) a na treťom mieste skončil Tratnikovov tímový kolega Enrico Battaglin z Talianska. Slovák Peter Sagan v drese Bora-Hansgrohe skončil na 118. mieste s mankom 22:06 min.

Portugalčan Joao Almeida z Deceuninckovho tímu QuickStep prišiel do cieľa trinásť minút za víťazom, ale v boji o ružový dres sa zlepšil, keď zaútočil v záverečných dvoch kilometroch a najväčšiemu rivalovi dal dve až tri sekundy. V celkovej klasifikácii má náskok 17 sekúnd na druhého Holanďana Wilceho Keldermana a 2:58 minúty pred Austrálčanom Jaiom Hindleym (obaja Sunweb).

V boji o cyklámenový dres nedošlo k nijakým zmenám, keďže body na rýchlostnej prémii a v cieli si cyklisti z úniku rozdelili. Sagan stráca 37 bodov na vedúceho Arnauda Demareho z Francúzska (Groupama – FDJ). Taliansky dres pre lídra vrchárskej súťaže si udržal Talian Giovanni Visconti (Vini Zabu-KTM), na Portugalčana Rubena Guerreira (EF Pro Cycling) má náskok 30 bodov.

Po dni voľna čakala na pelotón etapa so šiestimi výstupmi, jednou druhou a piatimi tretími kategóriami. Už 20 km po štarte nasledoval prvý kopec 2. kategórie Madonnina del Domm (10,1 km, 7,4%), ktorý chcelo veľa pretekárov využiť a dostať sa do úniku. Medzi nimi bol držiteľ modrého dresu Visconti a jeho najväčší rival v vrchárskej súťaži Guerreiro, zatiaľ čo ten na prémii získal maximálne 18 bodov.

Jan Tratnik

READ  10 vecí, ktoré ste o Danile Khanduchovej nevedeli

Jan Tratnik

Zdroj: TASR

Za nimi nasledovala veľká skupina asi 25 prenasledovateľov a pri zjazde z kopca dole a na rovine dosiahli dvojicu vodcov a vytvoril sa silný únik. Na druhej horskej prémii Monte Spig (4,7 km, 8,2%) získal najviac bodov Visconti, na rýchlostnej ceste Andrea Vendrame (AG2R) a keďže úniku bolo veľa, v pelotóne sa o body nebojovalo.

Vedúca skupina dobre spolupracovala a balíček ju prestal prenasledovať v polovici závodu. Po treťom kopci Monteapertu (3,3 km, 7,6%) sa náskok zvýšil na takmer desať minút a bolo jasné, že o víťazovi etapy sa rozhodne v úniku. Organizátori rozdelili záverečných 75 km na tri okruhy, v každom z nich museli cyklisti zdolať výstup na Monte di Ragogna (3,0 km, 8,9%). V prvej zaútočil Guerreiro a vypracoval si mierny náskok, ktorý prenasledoval Manuele Boaro (Astana) a Tratnik, ktorí ho čoskoro predbehli a usadili sa sami za seba.

Do druhého kola vyrazili s približne 41-sekundovým náskokom a zareagovali na to ďalší súťažiaci z pôvodného úniku. Za vedúcou dvojicou sa umiestnili Geoffrey Bouchard (AG2R), Valerio Conti (UAE Team Emirates), Ben Swift (Ineos Grenadiers), Alessandro Tonelli (Bardiani-CSF-Faizane), Battaglin, Kamil Malecki (CCC) a O’Connor. V druhom stúpaní na Ragognu sa Tratnik vpredu osamostatnil a 26 km pred cieľom si do záverečného kola priniesol náskok takmer 50 sekúnd.

Celkový víťaz Okolo Slovenska z roku 2017 si v poslednom stúpaní udržal slušný náskok a bol blízko k najväčšiemu úspechu v kariére. Bol však proti nemu O’Connor, ktorý pred vrcholom kopca predbehol slovinskú časovku a následný zjazd a zvlnený cieľ absolvovali vo dvojici.

Battaglin, Malecki, Bouchard a Swift išli v závese, ale päť kilometrov pred cieľom stratili takmer minútu a bojovali iba o tretie miesto. V záverečných dvoch kilometroch nasledovali dve krátke, ale strmé stúpania, kde sa O’Connor snažil svojho súpera prekvapiť, ale neúspešne a v cieli sa tešil z prvého triumfu v etape na Grand Tours Tratnik.

READ  Daniel Collins ocenil hĺbku tímu Billy Jean King Cup v Spojených štátoch

„Uplynulé dni boli pre mňa špeciálne, pretože sme blízko Slovinska, najmä dnes a v cieli boli aj moja priateľka a môj brat. Chcel som niečo vyskúšať, pretože to bola pre mňa posledná šanca, ďalšie etapy sú náročné. Nečakal som nič. Zaútočil som s Boarom a išiel som sólo na druhý kopec, O’Connor ma predbehol na vrchole Monte di Ragogna a na konci som už bol na hranici, ale keď som zbadal moja priateľka 500 m pred cieľom, nabral som trochu energie navyše a letel som do cieľa, “ povedal výherca portálu cyclingnews.com.

Po etape bol spokojný aj líder celkovej klasifikácie Almeidy: „Cítil som sa dobre. Niekedy je najlepšou obranou útok a to je presne to, čo som urobil. Musíte mať dobré nohy, ale niekedy je dôležitejšia myseľ. Nemôžem mať viac sebadôvery, je to pre mňa super, bláznivé. My Uvidím, ako ďaleko zájdem. Verím, ale som pripravený na najhoršie. “

16. etapa (Udine – San Daniele del Friuli, 229 km)

1. Jan Tratnik (Slovinec / Bahrain McLaren) 6:04:36 h