Hlavné správy

Pfizer nebude mať pred americkými prezidentskými voľbami vakcínu COVID-19, hoci si to Trump želá

Spoločnosť Pfizer Inc. nemôže požiadať o núdzové schválenie svojej vakcíny COVID-19 až do tretieho novembrového týždňa a môže tak urobiť, iba ak bude všetko v poriadku. Uviedol to v piatok výkonný riaditeľ spoločnosti Albert Bourla.

Aj keď americký prezident Donald Trump opakuje sľuby, že vakcína bude k dispozícii pred dňom prezidentských volieb, vedci varujú, že údaje ukazujúce, či vakcína naozaj funguje, prídu až v novembri alebo decembri.

Vakcína musí byť tiež bezpečná

Šéf spoločnosti Pfizer už dlho uviedol, že testy môžu koncom októbra preukázať, či vakcína jeho spoločnosti skutočne chráni pred koronavírusmi. V piatok však objasnil, že efektívnosť je iba jednou časťou rovnice. Vakcína musí byť tiež preukázaná ako bezpečná.

Najmenej polovica účastníkov veľkej štúdie musí byť sledovaná najmenej dva mesiace po podaní druhej dávky, aby získala kvalifikáciu na „núdzové schválenie“ vakcíny. Počas tohto obdobia by sa mali vyskytnúť vedľajšie účinky.

Pracujú rýchlosťou vedy

Bourla odhaduje, že štúdia spoločnosti Pfizer na vzorke 44 000 ľudí dospeje do tejto fázy v tretí novembrový týždeň. „Pracujeme rýchlosťou vedy,“ napísal v liste zverejnenom na webe spoločnosti.

Aj keď sa vakcína objaví na konci roka, bude k dispozícii iba v obmedzenom množstve naraz. Vláda USA rozhodne, ktorí ľudia ju dostanú ako prvú, a takmer určite to budú zdravotníci.

Vláda odhaduje, že na jar budúceho roka bude dostatok vakcín na rozsiahle očkovanie.

READ  Dvoch členov bunky IS s názvom The Beatles priviezli do USA z Iraku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close