Veda

Po štarte bolo vidieť, ako na dedinu padali trosky z podozrivej čínskej rakety, ako je vidieť na videu.


hong kong
cnn
,

Podozrenie z čínskej rakety bolo v sobotu vidieť, ako padali na zem nad dedinou na juhozápade Číny, z ktorých vychádzal jasne žltý dym a dedinčania museli utiecť. Video Táto správa sa šírila po čínskych sociálnych médiách a miestny očitý svedok to oznámil CNN. odoslaná.

Tento dramatický záznam sa objavil online krátko po štarte nosnej rakety Long March 2C. fúkať Štart sa uskutoční v sobotu o 15:00 miestneho času (o 3:00 východného času) zo satelitného štartovacieho centra Xichang v juhozápadnej provincii Sichuan.

Raketa vyslala na obežnú dráhu Space Variable Objects Monitor, výkonný satelit vyvinutý Čínou a Francúzskom, ktorého cieľom je študovať najvzdialenejšie záblesky hviezd, známe ako záblesky gama žiarenia.

Čínsky vodca Si Ťin-pching prisľúbil, že krajinu etabluje ako veľkú vesmírnu veľmoc a zintenzívni misie, aby mohol konkurovať iným veľkým svetovým mocnostiam vrátane Spojených štátov.

Spustenie sa uskutočnilo v sobotu vyhlásil Úsilie bolo „úplne úspešné“ zo strany China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), štátom vlastneného dodávateľa, ktorý vyvinul raketu Long March 2C.

CNN kontaktovala CASC a Informačnú kanceláriu Štátnej rady, ktorá sa zaoberá tlačovými otázkami pre čínsku vládu vrátane jej vesmírnej agentúry, aby sa vyjadrili.

Video zverejnené na čínskej stránke s krátkym videom Kuaishou ukazuje dlhý, valcový kus trosky, ktorý padá nad vidiecku dedinu a rúti sa blízko kopca, pričom z jedného konca sa valí žltý dym.

CNN uviedla, že video bolo natočené z dediny Xianqiao v provincii Guizhou, ktorá na juhovýchode susedí s miestom štartu v provincii Sichuan. Video bolo zverejnené na Kuaishou z IP adresy v Guizhou.

Ďalšie videá, ktoré kolovali na čínskych platformách sociálnych médií, analyzované CNN, ukázali viaceré uhly padajúcich trosiek. V jednom z nich boli videní dedinčania, vrátane detí, utekať, zatiaľ čo sa pozerali na oranžovú stopu na oblohe za sebou, pričom niektorí si zakrývali uši, aby sa vyhli nehode.

READ  Policajt s dlhodobým ochorením COVID identifikovaný ako invalid

Niektoré videá boli odstránené v pondelok popoludní.

Očití svedkovia na sociálnych sieťach uviedli, že po dopade trosiek na zem začuli hlasnú ranu. Očitý svedok povedal CNN, že videl padať raketu „na vlastné oči“. „Bol tam štipľavý zápach a zvuk výbuchu,“ dodal.

V už vymazanom vládnom oznámení, ktoré poslal miestny dedinčan krátko po štarte, úrady uviedli, že mesto Xinba neďaleko dediny Jianqiao bude v sobotu od 14:45 do 15:15 miestneho času vykonávať misiu.

Obyvatelia boli požiadaní, aby hodinu pred štartom opustili svoje domovy a iné budovy a išli do otvorenejších oblastí pozorovať oblohu. Podľa oznámenia boli upozornení, aby sa držali ďalej od trosiek, aby sa predišlo škodám spôsobeným „jedovatým plynom a výbuchom“.

V oznámení sa uvádza, že obyvatelia majú tiež „prísne zakázané“ fotografovať trosky alebo „šíriť súvisiace videá online“.

Od miestnych úradov neboli bezprostredne hlásené žiadne zranenia.

kuaishou

Snímky obrazovky z videa ukazujú trosky z podozrivej čínskej rakety, ktorá po štarte padá v dedine Jianqiao v čínskej provincii Guizhou.

Markus Schiller, expert na rakety a pridružený vedúci výskumník v Štokholmskom medzinárodnom inštitúte pre výskum mieru, uviedol, že trosky zrejme pochádzajú z prvého stupňa rakety Long March 2C, ktorá používa kvapalnú pohonnú látku pozostávajúcu z oxidu dusnatého a nesymetrického dimetylhydrazínu (UDMH). . Je.

„Táto kombinácia vždy vytvára oranžové dymové stopy. Je extrémne toxická a karcinogénna,“ povedala Schillerová. „Každá živá bytosť, ktorá dýcha túto látku, bude v blízkej budúcnosti čeliť ťažkým časom,“ povedal.

Povedal, že takéto incidenty sa v Číne často vyskytujú kvôli umiestneniu miesta štartu.

„Ak chcete niečo vypustiť na nízku obežnú dráhu Zeme, zvyčajne to vypustíte východným smerom, aby ste získali extra podporu z rotácie Zeme. Ale ak odštartujete východným smerom, určite sú na ceste vždy nejaké dediny.“ posilňovač prvého stupňa.“

READ  Konzumácia hrozna môže chrániť pokožku pred poškodením UV žiarením

Väčšina čínskych rakiet je odpálená z troch vnútrozemských odpaľovacích miest v krajine – Shichang na juhozápade, Jiuquan v púšti Gobi na severozápade a Taiyuan na severe. Tieto základne, postavené počas studenej vojny, boli zámerne držané ďaleko od pobrežia z bezpečnostných dôvodov.

V roku 2016 bolo otvorené štvrté štartovacie miesto Wenchang na ostrove Hainan, najjužnejšej provincii krajiny.

Na porovnanie, NASA a Európska vesmírna agentúra zvyčajne vypúšťajú svoje rakety z pobrežných miest smerom k oceánu, povedal Schiller, ktorý je tiež riaditeľom ST Analytics v nemeckom Mníchove.

Západné vesmírne agentúry tiež vo veľkej miere vyradili vysoko toxické kvapalné pohonné látky pre svoje civilné vesmírne programy, ktoré Čína a Rusko stále používajú, povedal.

Viacstupňové rakety zhadzujú trosky ihneď po štarte a ich trajektórie sú predvídateľné ešte pred štartom.

Čínsky úrad pre civilné letectvo pred každým štartom zvyčajne vydá pilotom oznámenie, známe ako NOTAM, aby ich varovalo pred „dočasnými nebezpečnými oblasťami“, kam pravdepodobne môžu padať úlomky rakiet.

Trosky z čínskych rakiet už dopadli do dedín. V decembri 2023 spadli trosky z rakety v južnej provincii Hunan a poškodili dva domy, informovali štátne médiá. V roku 2002 chlapec v severnej Číne Zranený keď úlomky zo štartu satelitu dopadli na jeho dedinu v provincii Shanxi.

„Očakávam, že niečo také uvidíme ešte mnoho rokov,“ povedala Schillerová.

Čína už predtým čelila kritike medzinárodného vesmírneho spoločenstva za to, ako naložila s úlomkami z nekontrolovaných raketových posilňovačov pri ich opätovnom vstupe na Zem.

V roku 2021 NASA kritizovala Čínu Obviňujú ju z toho, že nesplnila „normy zodpovednosti“ po tom, čo úlomky z jej nekontrolovanej rakety Long March 5B dopadli do Indického oceánu západne od Maldív po opätovnom vstupe do atmosféry.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close