Svet

Po tom, čo demonštranti obliehali Srílanský prezidentský dom, premiér ponúkol demisiu

Premiér Ranil Wickemesinghe je pripravený odstúpiť, aby vytvoril vládu všetkých strán, uviedol dnes jeho úrad vo vyhlásení.

Stalo sa tak po tom, čo tisícky demonštrantov obliehali prezidentovu oficiálnu rezidenciu v Kolombe.

Uprostred rastúceho hnevu verejnosti nad najhoršou hospodárskou krízou v krajine za posledných sedem desaťročí armáda a polícia nedokázali zastaviť dav demonštrantov skandujúcich za odstúpenie prezidenta Gotabayu Radžapaksu.

Demonštranti sa do kancelárií ministerstva financií a prezidentskej kancelárie dostali cez ťažké kovové dvere.

Radžapaksa včera opustil oficiálnu rezidenciu ako bezpečnostné opatrenie pred plánovanou víkendovou demonštráciou, uviedli dva zdroje ministerstva obrany. Reuters Miesto pobytu prezidenta nebolo možné bezprostredne potvrdiť.

Wickemesinghe rokoval s niekoľkými lídrami politických strán, aby určil, aké kroky by sa mali podniknúť po nepokojoch.

„Wickramasinghe povedal straníckym lídrom, že je pripravený odstúpiť z postu premiéra a uvoľniť miesto vláde všetkých strán,“ uvádza sa vo vyhlásení jeho úradu.

Wickemesinghe bol tiež presunutý na bezpečné miesto, uviedol vládny zdroj Reuters.

Demonštranti demonštrujú v prezidentskom paláci v Kolombe na Srí Lanke 9. júla 2022 uprostred hospodárskej krízy v krajine po úteku prezidenta Gotabayu Rajapaksu.

Niekoľko opozičných lídrov tiež naliehalo na Radžapaksu, aby odstúpil.

„Prezident a premiér by mali okamžite odstúpiť. Ak sa tak nestane, politická nestabilita sa ešte zhorší,“ povedal líder Strany slobody na Srí Lanke a bývalý prezident Maithripala Sirisena Wickremesinghe pri predstavovaní svojej rezignácie.

Prezidentský bazén

Priamy prenos z Facebooku z vnútra prezidentovej rezidencie ukázal stovky demonštrantov, niektorí zahalení do štátnej vlajky, zabarikádovaných v izbách a na chodbách.

Videozáznamy ukázali, že niektorí z nich sa čľapkali v bazéne, zatiaľ čo iní sedeli na posteliach s baldachýnom a pohovkách. Niektorých ľudí možno vidieť, ako vyprázdňujú komodu na obrázkoch, ktoré sa šírili po sociálnych sieťach.

Na základe stoviek vybielených rezidencií z koloniálnej éry nebolo vidieť žiadneho bezpečnostného personálu.

Nemocničné zdroje uviedli, že počas protestu bolo zranených najmenej 39 ľudí vrátane dvoch policajtov, ktorí boli hospitalizovaní Reuters.

READ  „Palestína je pošliapaná a ponížená vo svojich vierach, slobodách a právach: to je neprijateľné!“

Ostrov v Indickom oceáne s 22 miliónmi obyvateľov zápasí s vážnym nedostatkom devízových prostriedkov, ktorý obmedzuje dovoz palív, potravín a liekov a zmieta sa v najhoršej hospodárskej kríze od získania nezávislosti v roku 1948.

Rastúca inflácia dosiahla v júni rekordnú úroveň 54,6 percenta a očakáva sa, že v nasledujúcich mesiacoch dosiahne 70 percent.

Politická nestabilita by mohla podkopať rokovania Srí Lanky s Medzinárodným menovým fondom, ktorý sa usiluje o záchranu vo výške 3 miliárd dolárov, reštrukturalizáciu časti zahraničného dlhu a získavanie finančných prostriedkov z multilaterálnych a bilaterálnych zdrojov na zmiernenie sucha v dolároch.

„Je to komplikovaná situácia. Pokiaľ nedôjde k jasnému prechodu, demisia prezidenta a premiéra vytvorí nebezpečné mocenské vákuum.“

„Predseda parlamentu môže vymenovať novú vládu všetkých strán, ale uvidíme, či ju prijme opozícia,“ povedal politológ Kusal Perera.

Ekonomická kríza

Kríza prichádza po tom, čo Covid-19 zasiahol ekonomiku založenú na cestovnom ruchu a znížil remitencie od zahraničných pracovníkov.

Veľký štátny dlh, rastúce ceny ropy a zákaz dovozu chemických hnojív vlani zdevastovali poľnohospodárstvo. Zákaz hnojív bol zrušený v novembri.

Demonštranti utekajú pred slzotvorným plynom, ktorý polícia použila počas demonštrácie vyzývajúcej na odstúpenie prezidenta Gotabayu Radžapaksu uprostred hospodárskej krízy v blízkosti prezidentskej rezidencie v Kolombe na Srí Lanke 9. júla 2022.

Mnohí však z pádu krajiny vinia zlé hospodárenie Rajapakseho a prebehli mesiace pokojných protestov vyzývajúcich k jeho odstúpeniu.

Demonštranti dnes pred útokom na vládne budovy rozobrali niekoľko policajných barikád vo vládnej štvrti Kolomba.

Polícia vystrelila do vzduchu, ale nedokázala zastaviť nahnevaný dav v obkľúčení prezidentského sídla, uviedol svedok.

Napriek vážnemu nedostatku paliva, ktorý zastavil dopravné služby, demonštranti nabalili autobusy, vlaky a kamióny z rôznych častí krajiny, aby sa dostali na víkendovú demonštráciu do Colomba.

Nespokojnosť sa v posledných týždňoch zhoršila, keď krajina s nedostatkom peňazí zastavila vývoz paliva, vynútila si zatvorenie škôl a prideľovala benzín a naftu na základné služby.

37-ročný rybár Sampath Perera sa k protestu pripojil preplneným autobusom z pobrežného mesta Negombo, 45 kilometrov severne od Kolomba.

READ  Súd pošle bývalého riaditeľa OMSA a ďalších, ktorí sa podieľali na smrti Uniola Ramoresa

„Opakovane sme Kotovi (Rajapaksovi) povedali, aby išiel domov, ale stále sa drží moci. Nezastavíme sa, kým nás nebude počúvať,“ povedal Perera.

Reuters

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close