Svet

Pobrežné mestá juhovýchodnej Ázie sa môžu potopiť rýchlejšie, čím sa zhoršia dopady stúpania hladiny morí: štúdia

SINGAPUR – Pobrežné mestá v juhovýchodnej Ázii sa potápajú najrýchlejším tempom na celom svete, čo by mohlo zhoršiť dôsledky hroziaceho vzostupu hladiny morí – ako sú masívne záplavy – zistila nová štúdia.

Ako sa topia ľadovce na Zemi, globálne hladiny morí stúpajú spolu s rozširovaním otepľujúcich sa oceánov. Zosuv pôdy alebo zosuv pôdy by mohol problém zhoršiť, zistil medzinárodný tím vedcov pod vedením Nanyangskej technologickej univerzity (NTU).

Pani Cheryl Tay, doktorandka na ázijskej škole životného prostredia NTU a singapurskom geologickom observatóriu, poznamenala, že mnohé pobrežné mestá v Ázii sú teraz centrami rastu a rýchlej urbanizácie. To zvýšilo potrebu odberu podzemnej vody na uspokojenie rastúcich potrieb vody.

Na druhej strane by sa pôda potopila rýchlejšie, povedala pani Dayová, vedúca autorka výskumnej štúdie, ktorá bola vykonaná v spolupráci s Univerzitou v Novom Mexiku, ETH Zurich a laboratóriom NASA Jet Propulsion Lab, ktoré spravuje Kalifornia. Technologický inštitút.

Od roku 2014 do roku 2020 boli spracované satelitné snímky 48 pobrežných miest na celom svete, ktoré ukázali priemernú rýchlosť potopenia 16,2 mm za rok. V niektorých mestách dochádza k poklesu pôdy až o 43 mm za rok a pokles pôdy sa môže v jednotlivých štvrtiach líšiť, povedala pani Dey.

Súčasný celosvetový priemerný nárast hladiny morí je 3,7 mm za rok.

Zistenia boli publikované vo vedeckom časopise Nature Sustainability v septembri.

Údaje z tímovej štúdie ukázali, že Jakarta sa potápa rýchlosťou 4,4 mm za rok a Ho Či Minovo Mesto rýchlosťou 16,2 mm. Správy ukazujú, že nadmerná ťažba podzemnej vody je hlavnou príčinou vyčerpania podzemnej vody v oboch mestách.

V Hočiminovom meste prispela k poklesu pôdy aj koncentrácia výškových budov v oblastiach so slabými základmi.

READ  BoG odkladá pravidelné stretnutie MPC kvôli návšteve tímu MMF

Dayová uviedla, že pokles pôdy spolu so zvýšenými zrážkami a stúpaním hladiny morí spôsobeným klimatickými zmenami by mohli v najbližších rokoch viesť k častejším, intenzívnejším a dlhším záplavám v zraniteľných oblastiach.

„Povodne môžu narušiť podnikanie a poškodiť majetok a infraštruktúru. V extrémnych prípadoch môžu trvalé záplavy ovplyvniť živobytie tým, že poškodia produktívnu poľnohospodársku pôdu a prinútia ľudí presťahovať sa, keď sa miesta stanú neobývateľné,“ dodal.

V Singapure sa priemerná hladina mora zvyšuje o 3 mm až 4 mm za rok a v roku 2020 údaje zo Singapurskej meteorologickej služby ukázali, že hladina mora tu stúpla o 14 cm v porovnaní s úrovňou spred roku 1970.

Klimatické prognózy ukazujú, že priemerná hladina mora v okolí Singapuru do roku 2100 stúpne o 1 m. Môže sa zvýšiť až na 4 m alebo 5 m, ak sa vyskytnú iné efekty, ako napríklad búrkové vlny (abnormálne prívaly vody z búrok), ktoré sa vyskytnú medzi dvoma a štyrmi. Raz ročne – berie sa do úvahy.

Porovnanie výskumníkov pobrežných miest na celom svete ukazuje, že relatívne najrýchlejšie tempo poklesu miestnej pôdy sa sústreďuje v Ázii, najmä v juhovýchodnej Ázii.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close