Svet

Počet obetí cyklónu Freddie v juhovýchodnej Afrike presiahol 500 | Environmentálne novinky

Hurikán Freddie, ktorý sa začal vo februári, môže byť podľa Svetovej meteorologickej organizácie najdlhším v zaznamenanej histórii.

Podľa predstaviteľov Malawi, Mozambiku a Madagaskaru sa počet obetí mimoriadne pretrvávajúceho tropického cyklónu Freddy v juhovýchodnej Afrike zvýšil na 522.

Predstavitelia manažmentu katastrof v Malawi, ktoré cyklón ťažko zasiahol, v sobotu oznámili, že počet obetí tam stúpol na 438. Malawijský prezident Lazarus Sakwera vyhlásil vo štvrtok 14-dňový štátny smútok.

Desaťtisíce ľudí zostali v Malawi bez domova a po celej krajine boli zriadené stovky evakuačných centier pre tých, ktorí prežili, pričom silné dažde, záplavy a zosuvy pôdy postihli približne 345 000 ľudí.

Cyklón spôsobil zmätok v juhovýchodnej Afrike. Zasiahnutý bol aj susedný Mozambik a ostrovný štát Madagaskar.

Podľa prezidenta Philippa Nyusiho v Mozambiku zomrelo najmenej 67 ľudí a 50 000 bolo vysídlených.

Očakáva sa, že počet obetí v oboch krajinách bude naďalej rásť. V ostrovnom štáte Madagaskar zahynulo najmenej 17 ľudí.

Cyklón Freddie zasiahol Mozambik a Malawi v stredu neskoro večer po tom, čo cez víkend druhý dopadol na pevninu, čo spôsobilo masívnu devastáciu v niekoľkých oblastiach vrátane finančného hlavného mesta Malawi Blantyre.

Niektorí z tých, ktorí prežili cyklón Freddy v tábore v Blantyre v Malawi [Rabson Kondowe/Al Jazeera]

Fahmida Millerová z al-Džazíry z ostrova Makanga v Malawi uviedla, že evakuácia ľudí zo zatopených ostrovov na pevninu sa oneskoruje, keďže záchranné práce pokračujú.

„Zatiaľ sú [the police services] Dosiahlo sa ich asi 1300, no stovky čakajú. Existuje situácia, keď sa musia ukryť na stromoch. Ich domy boli odplavené a nemajú žiadne jedlo,“ povedal Miller.

„Potrvá ešte minimálne niekoľko dní, kým dôjde k zásadnému prelomu v záchrane ľudí na takýchto miestach, ktoré boli doteraz veľmi ťažko dostupné,“ dodal.

Freddy prvýkrát pristál na Madagaskare 21. februára. Odtiaľ sa búrka presunula smerom k Mozambiku a následne prekročila Indický oceán. 11. marca sa dostala po druhýkrát do Mozambiku a potom sa presunula do Malawi.

READ  WHO je proti zákazu cestovania ako spôsobu, ako zabrániť šíreniu variantu Omicron

„Mnohé oblasti sú neprístupné, čo obmedzuje pohyb hodnotiacich a humanitárnych tímov a život zachraňujúcich zásob,“ povedal Paul Turnbull, riaditeľ Svetového potravinového programu v Malawi. „Skutočný rozsah škôd bude známy až po dokončení posudkov.“

Obe krajiny sa už pred vypuknutím tajfúnu potýkali s epidémiami cholery a existujú obavy, že záplavy by mohli zhoršiť šírenie chorôb prenášaných vodou. Mozambik utrpel prvý úder Freddieho a záplavy začiatkom roka.

Klimatické zmeny spôsobené ľudskou činnosťou zhoršili aktivitu hurikánov, vďaka čomu sú vlhšie, intenzívnejšie a častejšie, tvrdia vedci.

Južnú Afriku zdevastoval cyklón Freddie, ktorý koncom februára zasiahol Mozambik, Madagaskar a Réunion. Po opätovnom získaní sily v Mozambiku sa vrátil na pevninu.

Svetová meteorologická organizácia zvolala panel odborníkov, aby určili, či hurikán Freddie prekonal rekord najdlhšieho hurikánu v zaznamenanej histórii.

Južná Afrika je momentálne v období cyklónov, ktoré môžu priniesť dážď a silné búrky až do marca alebo apríla.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close