Svet

Počet obetí cyklónu Ian prekročil 80, uprostred kritiky ozveny búrky | Americké správy

Počet úmrtí z Hurikán Ian 80 zomrelo, keď uviazli obyvatelia Floridy a Karolíny, ktorí čelili záchranným snahám, ktoré by mali stáť miliardy dolárov.

Očakávalo sa, že počet obetí bude naďalej rásť, keď záplavy ustupujú a pátracie tímy boli zatlačené ďalej do oblastí, ktoré boli pôvodne odrezané od okolitého sveta. Stovky ľudí zachránili pracovníci záchrannej služby po tom, čo domy a budovy zaplavilo alebo úplne odplavilo.

Potvrdených bolo najmenej 85 úmrtí súvisiacich s búrkami Ión zasiahol floridské pobrežie Mexického zálivu s ničivou silou V stredu sa stal hurikánom 4. kategórie s maximálnym trvalým vetrom 150 míľ za hodinu (240 km/h).

Florida mala na svedomí všetky úmrtia okrem štyroch, pričom 42 zabila kancelária šerifa v pobrežnom okrese Lee, ktorá niesla ťarchu búrky, keď sa dostala na pevninu, a 39 úmrtí hlásili úrady v štyroch susedných okresoch.

Predstavitelia okresu Lee, ktorý zahŕňa Fort Myers a Cape Coral na pobreží Mexického zálivu, čelili otázkam, či nariadili evakuáciu včas.

Cecil Pendergrass, predseda krajskej komisie komisárov, vydal príkaz na evakuáciu v nedeľu, keď sa predpovedalo, že okres bude mať kužeľ alebo bude v potenciálnej ceste centra hurikánu. Dokonca aj potom sa niektorí rozhodli prekonať búrku, povedal Pendergrass.

„Rešpektujem ich želania,“ povedal na tlačovej konferencii. „Ale som si istý, že mnohí z nich to teraz ľutujú.“

Prezident Joe Biden a prvá dáma Jill Biden budú v stredu svedkami katastrofy na Floride, uviedol Biely dom vo vyhlásení v sobotu. Biden navštívi Portoriko v pondelok, kde sú státisíce ľudí bez prúdu aj dva týždne po tom, čo ostrov zasiahol hurikán Fiona.

Kuba obnovuje moc po tom, čo Ian vyradil moc celej krajine s 11 miliónmi obyvateľov a zrovnal so zemou domy a poľnohospodárske polia.

Predstavitelia Severnej Karolíny uviedli, že zahynuli najmenej štyria ľudia. V Južnej Karolíne, kde Ian v piatok opäť pristál na pevnine, neboli bezprostredne hlásené žiadne úmrtia.

Odvtedy bol Ian znížený na stále slabnúci posttropický cyklón, keď prichádza na pevninu.

Národné centrum pre hurikány predpovedá ďalšie silné dažde v častiach Západnej Virgínie a západného Marylandu do nedele rána a „rekordné záplavy“ v centrálnej Floride.

Keď sa objasnil úplný rozsah katastrofy, úradníci uviedli, že niektoré z najhorších škôd spôsobili vlny poháňané vetrom, ktoré sa prehnali do pobrežných komunít a strhli budovy.

Satelitné snímky Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) ukázali plážové chatrče a motel pri pobreží floridského ostrova Sanibel zničené prívalovými vlnami. Hoci väčšina domov vyzerala, že ešte stojí, na všetkých bolo evidentné poškodenie strechy.

Prieskumy zo zeme ukazujú, že bariérový ostrov, obľúbená turistická destinácia so 6000 obyvateľmi, je zdevastovaný.

„Je to úplne preč,“ povedala manažérka Sanibel City Dana Sousa. „Náš elektrický systém je do značnej miery zničený, náš kanalizačný systém je vážne poškodený a náš verejný vodovod je v štádiu hodnotenia.“

Spojenie ostrova s ​​pevninou bolo prerušené porušením jeho mosta, čo ešte viac skomplikovalo záchranné práce, povedal Sosa.

Po znížení klasifikácie na tropickú búrku na konci svojho pochodu cez Floridu do Atlantiku Ian nadobudol silu hurikánu a v piatok zasiahol pobrežie Južnej Karolíny, čím sa dostal na pevninu neďaleko Georgetownu, severne od historického prístavného mesta Charleston.

Záplavy a popadané stromy zablokovali viaceré cesty, pričom v oblasti bolo poškodených niekoľko stĺpov.

Len na Floride bolo v nedeľu popoludní bez prúdu viac ako 700 000 podnikov a domácností a počas prvej noci búrky prišlo o prúd viac ako dva milióny zákazníkov.

Podľa americkej majetkovej a analytickej spoločnosti CoreLogic si poisťovne vyžiadali 28 až 47 miliárd dolárov za najnákladnejšiu búrku na Floride od hurikánu Andrew v roku 1992.

READ  Travel Abroad: A User Guide to Traveling to Morocco

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close