Svet

„Pôda pokrytá mŕtvolami“, keď sa Rusko usiluje o prvý veľký zisk Ukrajiny za niekoľko mesiacov

KYJEV: Ukrajina v utorok (10. januára) uviedla, že jej sily sú stále na pozícii v banskom meste Soledor na východe krajiny a čelia útokom. Vlna ruských vojakov a žoldnierov usilujúcich sa o prvé víťazstvo Moskvy na bojisku po mesiacoch.

Britské ministerstvo obrany už skôr uviedlo, že ruskí vojaci a bojovníci z Wagnerovej žoldnierskej roty, spojenca prezidenta Vladimira Putina, mohli dobyť väčšinu osady Solidar po štvordňovom predstihu.

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maliar však v utorok večer vo vyhlásení uviedla, že boj o mesto sa stále zintenzívňuje.

„Nepriateľ ignoruje ťažké straty svojho personálu a pokračuje v energickej búrke,“ povedal. „Prístupy k našim pozíciám sú jednoducho posiate telami mŕtvych nepriateľských bojovníkov. Naši bojovníci sa statočne držia v obrane.“

Z Moskvy sa o situácii v meste okamžite nedozvedela a agentúra Reuters to nemohla overiť.

Po sérii ponižujúcich ústupov v druhej polovici roku 2022 by dobytie Soledaru znamenalo pre Rusko významný zisk od vlaňajšieho augusta. Ruské sily už mesiace bojujú o dobytie najbližšieho veľkého mesta Pakmut, niekoľko kilometrov na juhozápad.

Každé víťazstvo však bude stáť veľkú cenu, keďže jednotky na oboch stranách utrpeli ťažké straty v najintenzívnejšej vojne od ruskej invázie na Ukrajinu pred 11 mesiacmi. Kyjev v posledných dňoch zverejnil zábery, na ktorých je vidieť množstvo ruských vojakov, ktorí ležia na bahnitých poliach.

Moskva tvrdí, že dobytie Pakmutu by bolo kľúčovým krokom k úplnej kontrole ukrajinského Doneckého regiónu, jednej zo štyroch provincií, ktoré si pred dvoma mesiacmi nárokovali na anexiu.

„Ruská os Soledar sa možno pokúša obkľúčiť Baghmut zo severu a narušiť ukrajinskú komunikáciu,“ uviedlo v utorok britské ministerstvo obrany na krátkom dennom spravodajskom brífingu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nočnom prejave priznal, že situácia v Soledare je „ťažká“, ale povedal, že ukrajinskí obrancovia sa príliš dlho zdržiavali a povedal, že Kyjev nakoniec vytlačí Rusov z celého východného priemyselného regiónu Donbas.

READ  Rýchly zostup šťastného, ​​bezstarostného chlapca a ako unikol z pazúrov anorexie

„Čo tam Rusko chcelo dostať? Všetko bolo úplne zničené, takmer žiadne životy. A prišli o tisíce ľudí: celá krajina neďaleko Solidaru je pokrytá mŕtvolami útočníkov a jazvami po úderoch.“ povedal. „Takto vyzerá šialenstvo.“

Neďaleko Pakmutu skupina ukrajinských vojakov strieľa z ťažkého protilietadlového dela na ruské pozemné pozície cez neúrodné snehové pole.

„Opekáme orkov,“ povedal a použil ukrajinské nadávky, ktoré sú bežné pre ruské jednotky, prezývané „Pilot“.

Jeho posádka dostáva súradnice ruských lokalít od pozorovateľov alebo dronov. Pravidelne ostreľovali ruské pozície a ako nepriateľské jednotky postupovali, spustili silné ohnivé búrky: „Ak by sa infiltrovali aktívnejšie, zabili sme ich vo väčšom počte.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close