Svet

Podľa CNN a AP zvíťazil Biden vo Wisconsine

Podľa CNN získal Biden 49,4 percenta hlasov, jeho republikánsky rival a úradujúci prezident Donald Trump 48,8 percenta hlasov.

Aktualizované o 20:54

Kandidát na prezidenta Demokratickej strany Joe Biden zvíťazil vo Wisconsine. Za víťaza ho vyhlásili televízie CNN a AP. Podľa CNN získal Biden 49,4 percenta hlasov, jeho republikánsky rival a úradujúci prezident Donald Trump 48,8 percenta hlasov. Wisconsin má desať voličov.

V súčasnosti podľa agentúry AFP vedie Biden v počte voličov pred Trumpom v pomere 248 k 213. Na zvolenie je potrebných minimálne 270 hlasov voličov. Bidenovi teraz na celkové víťazstvo stačí víťazstvo v Michigane (16 voličov) a Nevade (šesť voličov), pričom v oboch je tesný náskok.

Úradujúci americký prezident pôvodne viedol vo Wisconsine, ale Biden tento trend zvrátil a ujal sa vedenia vďaka poštovému hlasovaniu a výsledku dlhoročnej bašty demokratov v okrese Milwaukee, píše nemecký denník Süddeutsche Zeitung.

Wisconsin bol spolu s Nevadou jedným z iba dvoch štátov, v ktorých došlo k prepočítaniu a je dokončené od volieb v roku 2016. Tento prepočet vo Wisconsine potom priniesol Trumpovi ďalších 131 hlasov. Trump by to mohol tento rok skúsiť znova, prekážkou je však Bidenov náskok takmer 20 000 hlasov.

Žiadostiam o prepočítanie možno vyhovieť, ak je rozdiel medzi týmito dvoma kandidátmi menší ako jedno percento odovzdaných hlasov. Trumpova kampaň by stála asi 3 milióny dolárov. Ak by bol rozdiel menší ako štvrtina percentuálneho bodu, Trump by nemusel platiť náklady.

Správa o Bidenovom víťazstve prišla bezprostredne po tom, čo Trumpova kampaň oznámila, že okamžite požiada o prepočítanie hlasov vo Wisconsine s odvolaním sa na bližšie neurčené nezrovnalosti.

Výsledky zatiaľ nie sú známe v kľúčových štátoch Gruzínsko, Michigan a Pensylvánia. Ďalšími „nerozhodnutými“ štátmi sú Aljaška, Nevada a Severná Karolína.

READ  CORONAVÍRUS Do pondelka večera dorazilo do Českej republiky viac ako 2 000 infikovaných ľudí

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close