Veda

Podľa nových dôkazov sa Zem naklonila na bok pred 84 miliónmi rokov

my to vieme skutočná polárna vandr (TPW) môže niekedy nakloniť celé planéty a mesiace vzhľadom na svoje osi, ale nie je úplne jasné, ako často sa to so Zemou stáva.

Teraz nová štúdia ponúka dôkaz o podobnej udalosti naklonenia, ku ktorej došlo pred 84 miliónmi rokov – kedy dinosaurus stále išiel na zem.

Vedci analyzovali vzorky vápenca z Talianska, ktoré pochádzajú z obdobia neskorej kriedy (pred 100,5 až 65,5 miliónmi rokov), a hľadali dôkazy o zmenách v magnetickom zázname, ktoré by poukazovali na výskyt TPW.

Fosílie baktérií zachytené v hornine tvoria reťazce minerálov magnetit, ponúkajú jedny z najpresvedčivejších dôkazov skutočného polárneho putovania v neskorej kriede-a môžu pomôcť urovnať desaťročia trvajúcu vedeckú diskusiu.

Ako vyzerá skutočná polárna vandr. (Victor C. Sai/Wikimedia Commons/Public Domain)

„Toto pozorovanie predstavuje najnovší rozsiahly dokument o TPW a spochybňuje predstavu, že os otáčania zostáva za posledných 100 miliónov rokov do značnej miery konštantná,“ vysvetľujú vedci vo svojom dokumente. papier.

Zem sa skladá z pevného kovového vnútorného jadra a vonkajšieho jadra z tekutého kovu, pričom pevný plášť a kôra (povrch) sa pomaly pohybujú po tekutom kovu. Magnetické pole Zeme generované vonkajším jadrom je zaznamenané v horninách, aké sú tu študované.

Skutočné polárne putovanie nastáva vtedy, keď sa geografické póly podstatne posunú, takže je vonkajší plášť Zeme ohnutý. Pokiaľ ide o magnetické pole Zeme, v skutočnosti sa nič nemení, ale pohybujúce sa kamene budú zaznamenávať rôzne paleomagnetické údaje ako kráčajú

Tieto údaje odhaľujú vzdialenosť k severnému a južnému geografickému pólu a pomáhajú výskumníkom určiť, kde sa tieto póly skutočne nachádzajú. Dokonale zvislé pole znamená, že na póle bola skala, zatiaľ čo úplne vodorovné pole naznačuje, že sa nachádzalo na rovníku.

READ  ULA skartuje Atlas 5, keď SpaceX pripravuje opravenú raketu pre misiu GPS - Spaceflight Now

„Predstavte si, že sa pozeráte na Zem z vesmíru,“ geológ, ktorý hovorí, že kirschwinkz Tokijského technologického inštitútu v Japonsku. „Skutočná polárna púť bude vyzerať, ako keby sa Zem nakláňala na bok, a v skutočnosti sa deje to, že sa celá kamenná škrupina planéty – pevný plášť a kôra – točí okolo tekutého vonkajšieho jadra.“

TPW 02Časť evakuačnej operácie. (Ross Mitchell)

Podľa štúdie mala Zem pred asi 84 miliónmi rokov sklon asi 12 stupňov, čo bolo relatívne rýchlo korigované-ekvivalent „kozmického jojo“, povedané výskumníkmi, do asi 5 miliónov rokov.

To znamená, že tieto skaly – a samotná Taliansko – cestovali smerom k rovníku a potom sa stiahli. Iná nedávna štúdia naznačuje, že v súčasnosti prebieha podobný trend, ktorý poháňa Zmena podnebia postihujúce planétu.

hovorí tím predchádzajúce štúdie Naznačenie, že počas neskorej kriedy nedošlo k skutočnému polárnemu putovaniu, jednoducho nezhromaždilo dostatok údajov z geologického záznamu – čo sa o najnovšom výskume nedá povedať.

„Preto je také osviežujúce vidieť túto štúdiu s bohatými a krásnymi paleomagnetickými údajmi,“ hovorí geofyzik Richard Gordon, z Rice University v Houstone, ktorý sa do štúdie nezapojil.

výskum bol publikovaný v prírodná komunikácia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close