Ekonomika

Podľa prieskumu je takmer polovica Európanov nespokojná s aktivitami EÚ v rámci COVID

Takmer polovica respondentov EÚ nie je spokojná s reakciou EÚ na epidémiu COVID-19, ukázal nový prieskum.

49% nebolo spokojných s opatreniami prijatými v tábore, 43% bolo spokojných a 8% nebolo rozhodnutých.

Najvyššia miera nespokojnosti bola zistená v Grécku, Luxembursku a Belgicku, zatiaľ čo bol zistený prieskum Eurobromometer.

Spokojnosť od leta klesá

Zistenia pochádzajú z prieskumu uskutočneného v 27 krajinách EÚ od 12. februára do 11. marca a v 12 krajinách mimo EÚ vrátane Veľkej Británie, kde sa od minulého leta zvýšila nespokojnosť EÚ s korónovým vírusom o päť percentuálnych bodov.

To je porovnanie so 43% ľudí, ktorí uviedli, že sú spokojní s vládami EÚ – 19 – od leta poklesli o dva percentuálne body – a 8% uviedlo, že „nevedeli“, čo si myslia o reakcii EÚ na korónový vírus, o tri viac percentuálnych bodov.

V rámci EÚ bola väčšina obyvateľov 13 členských štátov spokojná s riešením epidémie, v lete to bolo z 19 členských štátov.

Najvyššia úroveň spokojnosti bola v Dánsku (68%), Litve (67%) a Portugalsku (66%).

Medzitým väčšina z 12 členských štátov vyjadrila nespokojnosť, Grécko bolo 68%, za nimi nasledovalo Luxembursko (63%) a Belgicko (61%).

V Španielsku a Holandsku bola verejná mienka rovnako rozdelená, pričom 44% bolo spokojných a 44% nespokojných s prvou krajinou, ktorá ju vidí, ale 43%.

Európanov frustrujú ich vlády

Aj keď mnoho Európanov vyjadrilo nespokojnosť s reakciou korónového vírusu v EÚ, čoraz viac ľudí uviedlo, že nie sú „spokojní“ s opatreniami prijatými ich vlastnými národnými vládami.

56% väčšina uviedla, že neboli prijatí opatrení prijatých vlastnými vládami, čo naznačuje nárast o 19 percentuálnych bodov od leta.

Medzitým 43% uviedlo, že je spokojných, čo predstavuje pokles o rovnaký percentuálny bod, zatiaľ čo 1% uviedlo, že nevie, ako sa cítia.

„Spokojnosť sa dramaticky zhoršila od leta 2020, keď bolo 62%„ spokojných “a 37%„ nespokojných “, keď sa situácia obrátila,“ napísali vedci stojaci za uroprometrom v správe o zisteniach štúdie.

READ  Slovenská inflácia vo februári stúpa

Obyvateľov Lotyšska, Českej republiky a Slovenska priťahovala reakcia vládnych koronových vírusov na 79%, 76% a 75%.

Spokojnosť bola zatiaľ 79%, 73% a 71% v Dánsku, Luxembursku a Holandsku.

Dôverujte EÚ, že v budúcnosti „urobí správne rozhodnutia“

Aj keď spokojnosť s opatreniami prijatými EÚ a jednotlivými vládami od leta klesá, dôvera verejnosti v EÚ sa javí byť silnejšia ako po viac ako desať rokov.

Viac ako polovica Európanov uviedla, že v prieskume dôveruje EÚ (49%), čo naznačuje letný nárast o 6 bodov.

Vedci tvrdia, že tieto objavy predstavujú najvyššiu úroveň optimizmu zaznamenanú od jari 2008.

Zároveň však bola dôvera vo národné vlády 36%, čo je o štyri percentuálne body menej ako v lete.

Dôvera v schopnosť EÚ prijímať „správne rozhodnutia v budúcnosti“ ako reakciu na epidémiu bola relatívne vysoká.

„Keď sa zamyslíte nad reakciou EÚ na epidémiu, šesť z desiatich Európanov verí, že EÚ bude v budúcnosti prijímať správne rozhodnutia,“ uviedli vedci a dodali, že 59% EÚ si myslí, že v budúcnosti urobí správne veci. . , Z leta poklesol o 3 percentuálne body.

Menej ako štvrtina uviedla, že nedôveruje EÚ v správne rozhodnutie. 39% zvýšilo rozlíšenie o tri percentuálne body.

2% zatiaľ uviedli, že nevedia, ako sa v tomto prípade cítia, rovnaká miera, ktorá vyjadrovala pocit v lete.

Vedci zistili, že „EÚ je presvedčená, že najmenej polovica populácie bude v budúcnosti prijímať správne rozhodnutia v 24 krajinách a viac ako tri štvrtiny ich prijíma v Portugalsku (89%), na Malte (79%) a v Maďarsku ( 77%). “

„Na druhej strane, väčšina v Grécku (55%), Secunderabade (53%) a Rakúsku (50%) nedôveruje EÚ v to, že v budúcnosti urobí správne rozhodnutia,“ uviedli.

V porovnaní s letom sa medzitým dôvera v EÚ v správne rozhodnutie v budúcnosti zhoršila v 17 krajinách, pričom Nemecko viedlo o 50%, 11%, Belgicko o 55%, 11% a Lotyšsko o 61% cent a 10 percent.

READ  Slovenskí vinári pozývajú ľudí na nákup miestnych vín

Zdravie a hospodárstvo sú hlavné obavy

Podľa prieskumu Eurobromometer sa veľká časť súčasných obáv Európanov točí okolo zdravia a hospodárstva.

Štvrtina desiatich občanov EÚ považuje zdravie za najdôležitejšiu otázku, ktorej tábor v súčasnosti čelí, a táto otázka je na prvom mieste nad ekonomickými obavami.

Z opýtaných 38% uviedlo, že je podľa nich najdôležitejšou otázkou zdravie, čo naznačuje nárast o 16% v lete.

Medzitým 35% uviedlo, že považuje ekonomiku za svoj hlavný záujem, a jej miera sa od leta 2020 nezmenila.

Všeobecné financie členských štátov klesli na tretie miesto, a to o 21% bodov, čo je pokles o dva percentuálne body, nasledovali klimatické zmeny a klimatické zmeny o 20%, ktoré sa od leta nezmenili.

„Zdravie je na prvom mieste v zozname hlavných obáv [the] Vedci poznamenali, že situácia v EÚ je „Jedinou otázkou, ktorá sa javí ako jedna z troch hlavných obáv všetkých členských štátov EÚ, je ekonomická situácia.“

Aj keď je zdravie v dôsledku výskytu infekcie korónovým vírusom primárnym záujmom, Európania majú rozhodne na starosti hospodárstvo.

V skutočnosti viac ako šesť z desiatich Európanov verí, že ekonomika ich krajiny sa zotaví až z dopadu 20% epidémie v roku 2023 alebo neskôr.

Menej ako štvrtina uviedla, že si uvedomuje, že ekonomika by sa mohla zotaviť na 23% do roku 2022, zatiaľ čo 5% si myslí, že ich ekonomiky by sa mohli zotaviť znova do konca tohto roka.

A každý desiaty vyjadril obavy, že sa ekonomika ich krajiny nikdy nezotaví z dopadu epidémie, ktorú zdieľalo 8%.

Avšak 1% Európanov uviedlo, že je presvedčených, že ekonomika ich krajiny sa už zotavila, zatiaľ čo 2% uviedlo, že nevie, čo prinesie hospodárska budúcnosť.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close