Zábava

Podľa prieskumu sa väčšina Slovákov postaví proti medzinárodným manželstvám

Polovica respondentov v najnovšom prieskume agentúry Focus, 50,1 percenta, sa domnieva, že cudzincom na Slovensku nemožno dôverovať.

V lete 2016 si Francisco Mejia užíva svadobný deň naplno. Ale tento Newyorčan to neurobil, pretože musel vidieť svoju novú slovenskú svokru, ktorá hneď, ako bol uzol uviazaný, ľutovala, že jeho dcéra mala pomer s hnedovlasým mužom, a namiesto toho hostia urobil o ňom hrozné poznámky.

Keď mal voči nemu predsudky aj jeho synovec, Mejia povedal: „Len som si myslel, že sa budem trápiť ako Rómovia na východnom Slovensku.“

Mejia nie je jedinou krajinou na Slovensku s takými skúsenosťami. Z nedávneho prieskumu agentúry Focus Voting Agency, ktorý uskutočnil prieskum u 1 009 respondentov Nadácie Milana Simecu (NM), vyplýva, že drvivá väčšina Slovákov neprijíma cudzincov ako súčasť svojej rodiny.

Prvá časť prieskumu zverejneného v júni zistila, že miera sociálnej vzdialenosti cudzincov sa líši podľa krajiny pôvodu a ďalších charakteristík. Presnejšie to znamená prijať cudzincov ako susedov.

Jeden prípad: 32,7 percenta respondentov by neprijalo Američana za svojho suseda, čo je o niečo vyšší údaj, 40,3 percenta, keď sa ho pýtajú na Američana ako člena rodiny.

V prípade moslimských, vietnamských a čiernych členov rodiny sú čísla veľmi vysoké.

Skúsenosti Američanov, popretie Vietnamcov

„Výsledok nie je ani prekvapivý, ani konkrétny pre Slovensko,“ povedala Ivana Rabos Posic, sociologička na Maserikovej univerzite v Brne, kde je rodina pre väčšinu ľudí najbližšia. Sociálne vylúčenie z iných je v tomto prípade bežné.

Podľa doterajších zameraných prieskumov pre NMŠ sú Slováci dlhodobo menej vnímaví k cudzincom na Slovensku. Dôvody nie sú známe. Pokiaľ ide o majestátnosť dominikánskej tradície, zdá sa, že príčina súvisí s rasou.

17. september 2020 o 14:38 | Peter Tlopolek

READ  Martina Schindlerová vydala singel Dokedy. V klipe si zahrala s fešákom z Farmy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close