Ekonomika

Podľa údajov Eurostatu sa turisti v EÚ v roku 2022 blížia k úrovniam pred pandémiou

Počet nocí strávených v turistických ubytovacích zariadeniach v Európskej únii v roku 2022 sa podľa Eurostatu, štatistického úradu bloku, blíži úrovniam pred pandémiou.

Predtým, ako si Covid-19 vybral svoju daň na turistickom priemysle v dôsledku uzavretia hraníc a blokád, 27-členný blok zaznamenal minulý rok 2,7 miliardy nocí strávených v turistických ubytovacích zariadeniach, čo je len o 5,6 % menej ako v roku 2019.

Toto číslo predstavuje nárast o 91 % a 48 % v porovnaní s úrovňou v roku 2020 a 2021. Štatistiky zahŕňajú krátkodobé ubytovanie v hoteloch a podobných zariadeniach, ako aj kempingy, parky rekreačných vozidiel a prívesné parky.

„Zdá sa, že sektor sa výrazne zotavuje z pandémie Covid-19,“ uviedol Eurostat.

Domáce cestovanie

Vnútroštátne cestovanie zaznamenalo silné oživenie, ktoré už prekonalo úroveň pred pandémiou o 0,7 % na 1,53 miliardy nocí, zatiaľ čo medzinárodný cestovný ruch klesol o 12,6 % na 1,19 miliardy nocí.

Spomedzi jednotlivých štátov EÚ zaznamenali najväčší nárast domácich a zahraničných cestujúcich Dánsko, Holandsko a Belgicko, a to o 12,3 %, 3,9 % a 0,5 % v porovnaní s údajmi z roku 2019, ku ktorým sa pridali nečlenské štáty EÚ Lichtenštajnsko, Island a. Nórsko.

Lotyšsko a Slovensko patrili v roku 2022 k najpomalšie sa zotavujúcim krajinám, pokiaľ ide o prílev turistov, pričom v roku 2019 sa zotavili o niečo viac ako 70 %.

Pri pohľade do budúcnosti Svetová organizácia pre cestovný ruch (WTO) v správe uviedla, že v roku 2023 sa „príchody medzinárodného cestovného ruchu do Európy a na Blízky východ vrátia na úroveň pred pandémiou“.

Agentúra pod vedením OSN očakáva, že oživenie bude trvať počas celého roku 2023, pričom Čína nedávno zrušila cestovné obmedzenia súvisiace s Covid-19 a silný dopyt z USA podporovaný silným americkým dolárom.

WTO OSN však varuje, že neisté ekonomické prostredie a geopolitické napätie by mohli ovplyvniť správanie cestovného ruchu so zníženými nákladmi, kratšími cestami a miestnymi cestami.

READ  Žiadne zdražovanie elektriny pre slovenské domácnosti v roku 2023 - EURACTIV.com

Reuters

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close