Svet

Podpredseda poľskej vlády: Nemecko chce z EÚ urobiť „Štvrtú ríšu“

Jaroslav Kaczynski, líder vládnucej Národnej konzervatívnej strany v Poľsku, obvinil Nemecko zo snahy premeniť EÚ na federálnu „Štvrtú nemeckú ríšu“.

Líder strany Právo a spravodlivosť uviedol, že existujú „krajiny, ktoré nie sú nadšené vyhliadkou na vybudovanie štvrtej Nemeckej ríše založenej na EÚ“.

Podľa Kaczynského, ktorý je zároveň podpredsedom vlády pre národnú bezpečnosť, pozícia nemeckej štvrtej ríše „nie je negatívna, nie je to Tretia ríša (nacistická), ale prvá“, teda Svätá ríša rímska, píše Agerpres.

Počas nedávnej návštevy nového nemeckého kancelára Olafa Scholesa v Poľsku jeho poľský náprotivok Mateusz Morawiecki označil podporu nemeckej koaličnej vlády pre veľkú federáciu EÚ za „utopickú, a preto nebezpečnú“. Moraviki pri tejto príležitosti pripomenul pojem „suverénna Európa“, ktorú bráni poľská moc.

Podľa Kaczynského, všeobecne považovaného za „mozog“ každej veľkej zmeny v Poľsku, „ak my Poliaci súhlasíme s takouto modernou poslušnosťou, budeme rôznymi spôsobmi ponižovaní.“

Poliaci sa údajne stali terčom útoku Európskeho súdneho dvora (SDEU), ktorý je podľa neho „základným nástrojom“ na presadzovanie federálnych názorov. SDEÚ „interpretuje európske právo a môže vyvodiť dôsledky z páchateľov. Robí,“ povedal Kaczynski.

Brusel je zapletený do dlhého a hlbokého sporu s Varšavou, najmä kvôli reformám súdnictva, ktoré v roku 2015 iniciovala vládnuca PiS. Tieto reformy, ktoré boli obviňované z podkopávania nezávislosti súdnictva, viedli k niekoľkým protestom SDEU v Poľsku.

Poľský ústavný súd pod vplyvom národných populistov už v júni spochybnil právomoc SDEÚ a v októbri spochybnil nadradenosť európskeho práva pred poľským.

Európska komisia v stredu začala konanie o porušení povinnosti proti Poľsku, ktoré v októbri vyhlásil tamojší ústavný súd, pričom napadla nadradenosť európskeho práva pred vnútroštátnym právom. Európska komisia (EK) trvá na tom, že Ústavný súd Poľska „už nespĺňa požiadavky nezávislého a nestranného súdu zriadeného zákonom v súlade so zmluvou o EÚ“.

READ  Vedci objavili, ako zistiť asymptomatický COVID-19: Mužovi stačí na vykašliavanie!

Námestník poľského ministra zahraničných vecí Sebastien Galetta v reakcii uviedol, že spustenie ofenzívy proti jeho krajine je útokom na poľskú ústavu a suverenitu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close