najnovšie správy

Podpredseda vlády Remišová: Nikto z orgánov verejnej správy nevie všetko o počítačových systémoch

V štátnej správe nie je jediná osoba, ktorá si dokáže predstaviť, aké počítačové systémy existujú na rôznych ministerstvách, aké elektronické služby majú občania k dispozícii, koľko z nich skutočne využívajú a čo ich náklady.

To si myslí podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (pre ľudí), uviedla v utorok počas prejavu na tohtoročnej jarnej konferencii ITAPA. ,

Podpredseda vlády tiež zdôraznil, že je škoda, že na prahu digitálnej transformácie a po 16 rokoch, keď Slovensko žiada o automatizáciu eurofondov, je vždy pravda, že štát musí najprv vyčistiť a strhnúť staré diéty a až potom môže začať fungovať.

„Informatizácia, a najmä jej časť Eurofondu, sa stala predovšetkým hospodárskym modelom parazitizmu na štáte, ktorý dáva rôznym nečestným podnikom príležitosť rásť a obohatiť sa,“ uviedla viceprezidentka Premiér. na čo sa zamerať v oblasti počítačovej techniky.

Ako zdôraznila Rémišová, transparentnosť patrí medzi hlavné priority v oblasti počítačovej techniky. V tejto súvislosti chce Remišová zverejniť prehľad firiem a dodávateľov pôsobiacich v oblasti štátnych informačných technológií.

Chce tiež poskytovať obyvateľstvu lepšie služby. Zopakovala, že jej kancelária stanovila jasné priority. Remišová chce najprv vedieť, či obyvatelia potrebujú konkrétnu službu a či im to uľahčí ich život.

Spolupráca s odbornou verejnosťou

Podpredseda vlády zdôraznil aj spôsob, akým štát komunikuje s občanmi, najmä s „úradníkom“, s ktorým sú napísané určité texty. “Musíme začať písať jasne a jednoznačne. Chceme pracovať s profesionálnym publikom, takže som rád, že existujú príklady kvalitných služieb pre občanov. Mohlo by to vyzerať,” dodala Remišová.

„Napríklad v životnej situácii, akou je napríklad narodenie dieťaťa, je k dispozícii scenár najbežnejších 16 krokov, ale zatiaľ iba osem z nich bolo elektronicky štátom. to chcú zmeniť, “povedala Remišová.

Ako podpredseda vlády dodal, výdavky sa budú podrobnejšie skúmať. „Dnes je už každému jasné, že v nasledujúcich rokoch budeme čeliť bezprecedentnej rozpočtovej situácii. Každé euro vložíme do svojich rúk dvakrát, kým nebudeme investovať a Stav IT nebude výnimkou, “dodala Remišová. Remišová chce vylúčiť „chronických namietateľov“ z verejných súťaží na zákazky v oblasti IT.

„Som presvedčený, že na zlepšenie kvality digitálnych služieb nepotrebujeme milióny rozpočtov. Môžete tiež začať malé,“ uzavrela Remišová.

Pri maržovom audite 50 IT projektov, ktoré v súčasnosti prebiehajú v kancelárii podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (IPVII), Remišová uviedla, že štát má desiatky zmlúv na platnú dodávku a že niektorí dodávatelia skontrolovali stav. Dodala, že spôsob, akým štát uzavrel zmluvy s dodávateľmi, považuje za trestný čin. Zatiaľ neposkytla konkrétne výsledky auditu. Zdôraznila však aj milióny korekcií, ktoré bude pravdepodobne štát musieť v budúcnosti platiť zo svojho rozpočtu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close