Svet

Pokarhanie FBI po Trumpovom zadržaní znepokojuje zákonodarcov

Zástupný symbol pri načítaní akcií článku

Viacerí zákonodarcovia v nedeľu odmietli kritiku republikánov za súdom povolené zabavenie dokumentov z klubu Mar-a-Lago bývalého prezidenta Donalda Trumpa zo strany FBI.

Napriek tomu mnohí republikáni naďalej obhajovali bývalého prezidenta, čo vyvolávalo pochybnosti o tom, či FBI prehľadávanie Trumpovho domu na Floride začiatkom tohto týždňa bolo oprávnené – a či boli zaistené dokumenty skutočne tajné.

Niektorí v strane obviňujú FBI z politickej motivácie a konzervatívne médiá Vydal Breitbart Uniknutá verzia zatykača obsahujúca mená agentov FBI, ktorí sa zúčastnili pátrania, bola zverejnená v piatok.

FBI a ministerstvo vnútornej bezpečnosti vydali v piatok varovanie pred „hrozbami násilia“ voči federálnym orgánom činným v trestnom konaní, súdom, vládnym zamestnancom a zariadeniam. Podľa dokumentu zadržaného z Mar-a-Lago, Washington Post. Hrozby boli zverejnené na stránkach sociálnych médií, internetových fórach, stránkach na zdieľanie videí a iných nástenkách. Medzi hrozby patria všeobecné výzvy na „občiansku vojnu“ a „ozbrojené povstanie“.

V nedeľu hŕstka republikánov pripomenula svojim kolegom, že GOP sa už dlho označuje za stranu orgánov činných v trestnom konaní.

Ako spor o záznamy viedol FBI k pátraniu v Mar-a-Lago

„Musíme zvrátiť verdikt nad nimi,“ povedal guvernér Arkansasu Asa Hutchinson (R) v relácii CNN „State of the Union“. „Ak chcete brať ľudí na zodpovednosť, je to ministerstvo spravodlivosti. Generálny prokurátor povedal, že na to dohliadal. FBI si jednoducho plnila svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona.

Guvernér Marylandu Larry Hogan (R) označil útoky republikánov na FBI za „smiešne“ a poznamenal, že jeho otec, strýko a dvaja bratranci slúžili ako agenti FBI.

„Je to nebezpečné, pretože sme už jeden incident videli,“ povedal Hogan s odkazom na ozbrojenca, ktorý zahynul minulý týždeň. Potom, čo sa pokúsil zaútočiť Pobočka FBI v Cincinnati.

READ  Ukrajina zničila ruský železničný most v Belgorode pri hraniciach s Ukrajinou

„Všade sú hrozby a strata dôvery v našich federálnych policajtov, v náš justičný systém, je pre krajinu veľmi vážnym problémom,“ povedal Hogan pre ABC News „This Week.“

Demokrati podnietili republikánske útoky na FBI a využili príležitosť apelovať na umiernených, ktorých môže uraziť náhly hnev Republikánskej strany na predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní.

„Za starých čias som si myslel, že Republikánska strana bude stáť pri presadzovaní práva,“ povedal Sen. Amy Klobuchar (D-Minn.) povedala v „Meet the Press“ na NBC News. „Dúfam, že niektorí z nich dnes áno, pretože tento druh rétoriky je pre našu krajinu veľmi nebezpečný.“

Po odpečatení príkazu na prehliadku domu bývalého prezidenta Donalda Trumpa republikáni požadovali zverejnenie tohto príkazu. (Video: JM Rieger/The Washington Post)

Súdne dokumenty odpečatené minulý týždeň zahŕňajú jeden Dostupnosť zaistených dokumentov, ktorá popisuje štyri súbory prísne tajných dokumentov a sedem ďalších utajovaných skutočností. Zbierka listín uvedených ako „Rôzne utajované dokumenty TS/SCI“, a Odkaz na prísne tajné/citlivé informácie, najutajovanejšiu kategóriu vládnych tajomstiev.

Washington Post tiež informoval, že agenti FBI hľadajú utajované dokumenty O jadrových zbraniachspolu s ďalšími položkami.

Trump povedal, že opísal všetky záznamy, ktoré vzal do Mar-a-Lago pred odchodom z úradu, ale neponúkol žiadne dôkazy, ktoré by to podporili.

V relácii CBS News „Face the Nation“ predseda výboru pre spravodajské služby Snemovne reprezentantov Rep. Adam B. Schiff (D-Kalifornia) odmietol návrhy niektorých republikánov, že Trump mohol uchovávať dokumenty, ktoré mal v Mar-a-Lago. Utajovaný počas svojho predsedníctva. Predstaviteľka Carolyn B. Maloney (DN.Y.) a Schiff Sobota žiadal vysvetlenie Od riaditeľky národnej spravodajskej služby Avril Haynes o tom, či dokumenty predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť.

„Musíme určiť… či počas predsedníctva došlo k nejakému pokusu prejsť procesom odtajnenia,“ povedal Schiff. „Nevidím o tom žiadne dôkazy.“

Hoci razia FBI zamerala pozornosť národa na právne hrozby, ktorým Trump čelí, a na jeho dobre zdokumentovaný zvyk obchádzať záruky týkajúce sa prísne tajných informácií, Hogan oslavoval pátranie ako politické víťazstvo bývalého prezidenta.

READ  Pope prekvapivo navštívi Rome Record Store, dostane klasické CD

„Zdalo sa, že epizóda podnietila jeho základňu a ľudia sa ponáhľali na jeho obranu a mali pocit, že bol zvolený a umučený,“ povedal Hogan, ktorý bývalého prezidenta často kritizoval a v roku 2020 ho nevolil.

„Ale nemyslím si, že sme ešte videli koniec príbehu,“ povedal Hogan Zvažuje kandidatúru v prezidentských voľbách V roku 2024.

Predstaviteľ Michael R. Turner (Ohio), republikán v rebríčku Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby, uviedol, že generálny prokurátor Merrick Garland „má na zodpovedanie veľa otázok“. Turner síce vyzval ministerstvo spravodlivosti, aby zverejnilo viac informácií o zadržaných dokumentoch, ale špekuloval, že informácie v záznamoch môžu byť zastarané a technicky neutajované.

„Sú to dva roky staré veci. Nevieme, čo sú zač. „Nevieme, či stúpajú na úroveň národnej bezpečnostnej hrozby,“ povedal v relácii CNN „State of the Union“.

Ďalší republikán, Sen. Mike Rounds (RS.D.) vyzval ministerstvo spravodlivosti, aby zverejnilo čestné vyhlásenie podporujúce príkaz na prehliadku, dokument vysvetľujúci, prečo federálni prokurátori považovali za potrebné prehľadať Mar-a-Lago. Pripojil sa k ďalším členom svojej strany a povedal, že Trumpove kroky mohli byť legálne a že bývalý prezident mohol mať právomoc zverejniť dokumenty, ktoré zaistila FBI.

„Myslím si, že to bolo pre ministerstvo spravodlivosti už dlho veľmi dôležité a teraz to urobili, aby ukázali, že toto nie je len rybársky výlet,“ povedal Rounds, najvyšší republikán v Senátnom podvýbore pre ozbrojené sily. Kyber ochrana. na NBC News „Meet the Press.“

Tim Craig a Maria Sacchetti prispeli k tejto správe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close