Veda

Pokles znečistenia ovzdušia zvyšuje globálne otepľovanie, ukazuje štúdia

Veľký paradox: Pokles znečistenia ovzdušia zvýšilo globálne otepľovanie, pretože čistý vzduch neobsahuje aerosólové častice, ktoré odrážajú slnečné svetlo a ochladzujú Zem

  • Súčasná miera znečistenia je o 30 percent nižšia ako v roku 2000
  • To však viedlo k zvýšenému otepľovaniu v dôsledku emisií uhlíka.
  • Vedci zistili, že v atmosfére je menej zákalu, ktorý blokuje slnečné žiarenie
  • Navrhujú použiť solárne inžinierstvo na vypustenie aerosólových častíc do atmosféry v boji proti klimatickým zmenám

Vedci našli v prírode veľký paradox – čistý vzduch zvyšuje globálne otepľovanie, zatiaľ čo znečistenie udržuje našu planétu chladnejšou.

Tím medzinárodných výskumníkov zistil, že súčasné miery znečistenia sú o 30 percent nižšie ako v roku 2000, ale otepľovanie spôsobené emisiami oxidu uhličitého sa zvýšilo o 50 percent.

Je známe, že častice znečistenia, ako je síran alebo dusičnan, majú reflexné vlastnosti a bežne sa nachádzajú vo výfukových plynoch.

Tím v zúfalom kroku navrhuje znova sa obrátiť na aerosóly, ale pomocou kontroverzného typu geoinžinierstva.

Táto metóda, nazývaná solárne inžinierstvo, zahŕňa vypúšťanie síranových častíc do stratosféry, ktoré by následne vytvorili reflexný opar po celej zemeguli, Science.org Správa.

Štúdia vedená Univerzitou v Lipsku prináša dobré správy pre ľudské zdravie – tieto častice sú každoročne spojené s miliónmi úmrtí – ale budúcnosť ľudstva je hrozná.

prejdite nadol na video

Zatiaľ čo znečistenie od roku 2000 kleslo o 20 %, teplo sa zvýšilo z emisií uhlíka.

Tím zistil, že otepľovanie oceánov zaznamenalo nárast od roku 2000, čo je podľa nich opäť spôsobené tým, že svet prijal politiku, ktorá znižuje používanie aerosólov.

READ  Zdravotnícki úradníci okresu Los Angeles žiadajú obyvateľov, aby si pred Dňom matiek urobili test na COVID

Johannes Kwass, klimatický vedec na univerzite v Lipsku a hlavný autor štúdie, pre Science.org povedal, že štúdia bola vykonaná pomocou prístrojov na satelitoch NASA Terra a Aqua, ktoré zhromažďujú údaje o zemskej atmosfére.

Tieto nástroje tiež zhromažďujú informácie o žiarení prichádzajúcom a odchádzajúcom zo Zeme, čo umožňuje štúdiu pochopiť nárast infračerveného tepla zachyteného skleníkovými plynmi.

A ďalší prístroj zo satelitov ukázal pokles odrazeného svetla prichádzajúceho zo Zeme.

Vedci použili satelity Terra a Aqua (na obrázku) NASA na štúdium atmosféry a zistili, že je tu menej oparu, pretože vzduch je čistejší.  Menej zákalu znamená, že vstupuje viac žiarenia

Vedci použili satelity Terra a Aqua (na obrázku) NASA na štúdium atmosféry a zistili, že je tu menej oparu, pretože vzduch je čistejší. Menej zákalu znamená, že vstupuje viac žiarenia

Venkatachalam Ramaswamy, riaditeľ Laboratória geofyzikálnej dynamiky tekutín Národného úradu pre oceán a atmosféru, povedal pre Science.org, že to môže mať len jedno vysvetlenie – vzduch je čistý. Laboratórium dynamiky. „Je veľmi ťažké nájsť na to alternatívne dôvody.

Všetky tieto údaje umožnili tímu analyzovať zákal v atmosfére, čo ich viedlo k dramatickému vyčisteniu od roku 2000 do roku 2019, aby určili zákal nad Severnou Amerikou, Európou a východnou Áziou.

Výsledky podnietili myšlienku vrátiť častice znečistenia späť do atmosféry, čo by zase odrážalo slnečné žiarenie späť do vesmíru a v konečnom dôsledku by obmedzilo alebo zvrátilo zmenu klímy spôsobenú človekom.

Tím v zúfalom kroku navrhuje opäť sa obrátiť na aerosóly, ale pomocou kontroverzného geoinžinierstva.  Túto metódu navrhuje Stratospheric Controlled Perturbation Experiment, financovaný zakladateľom Microsoftu Billom Gatesom.

Tím v zúfalom kroku navrhuje opäť sa obrátiť na aerosóly, ale pomocou kontroverzného geoinžinierstva. Túto metódu navrhuje Stratospheric Controlled Perturbation Experiment, financovaný zakladateľom Microsoftu Billom Gatesom.

Táto metóda bola navrhnutá experimentom Stratospheric Controlled Perturbation Experiment, ktorý financoval zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates.

Tento počiatočný test za 3 milióny dolárov použije vysokohorský vedecký balón na vytlačenie asi štyri kilá prachu z uhličitanu vápenatého – veľkosti vreca múky – do atmosféry 12 míľ nad púšťou Nového Mexika.

READ  Vesmírny teleskop Jamesa Webba začína s kritickým nasadzovaním slnečných štítov

Zasiahne oblasť oblohy v tvare rúrky s dĺžkou pol míle a priemerom 100 yardov.

Nasledujúcich 24 hodín bude balón poháňaný späť cez tento umelý oblak pomocou vrtule, ktorej palubné senzory monitorujú schopnosť prachu odrážať slnko a jeho vplyv na riedky okolitý vzduch.

SCOPX je však pozastavený kvôli obavám, že by to mohlo spustiť katastrofickú sériu reťazových reakcií, ktoré by spôsobili klimatickú katastrofu v podobe veľkých období sucha a hurikánov a priniesli milióny úmrtí na celom svete.

reklama

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close