Veda

pokus o podtyp obezity

Je súčasťou série o nových liekoch na obezitu, ktoré menia životy pacientov, rozdeľujú medicínskych expertov a vyvolávajú jednu z najväčších komerčných bitiek za posledné roky. Prečítajte si viac o Revolúcii obezity.

„Anne“ sedí v malej, drevom obloženej poradni na Mayo Clinic v Rochestri, Minnesota, a chystá sa vydať na ďalšiu cestu chudnutia. Ibaže táto sa môže líšiť od všetkých ostatných – Weight Watchers, Jenny Craig a návštevy programy pod vedením dietológov. Jej lekár, Andres Acostaskúmajúc do hĺbky jej boj, ktorý je pre Anne nový.

Acosta začína dnešné stretnutie tým, že hovorí Ann – pseudonym, ktorý sme použili na ochranu dôvernosti jej pacienta –, že chce pochopiť „hlavnú príčinu“ jej obezity. Hodinový rozhovor o jej živote, zdravotnej anamnéze a vzorcoch výživy a fyzickej aktivity, ako aj otázka, čo cíti, ju môže motivovať jesť alebo si dopriať nesprávne jedlá. Stresové jedenie sa objavuje ako hlavná téma – ale lekár tiež poznamenáva, že pribrala po tehotenstve, keď jej diagnostikovali Hashimotovu chorobu, autoimunitnú poruchu napádajúcu štítnu žľazu. Z „nebezpečne chudej“ 120 kíl na vysokej škole sa stala obézna vo veku 41 rokov. Teraz, keď má 68 rokov a váži 183 libier, ho bolia kolená s artritídou, čo sťažuje chôdzu; Má vysoký krvný tlak, obštrukčné spánkové apnoe a vysoký cholesterol. Nadváha nie je kozmetickým problémom; Hovorí, že sa jej zdravotný stav pomaly zhoršuje.

Na konci stretnutia Acosta povie Anne o sérii testov, ktoré chce, aby podstúpila ako ďalšie – vyšetrenie štítnej žľazy, prieskumy o jej emocionálnom jedení a jej pokojovom metabolizme, zložení tela a teste „vyprázdňovania žalúdka“ (na určiť, ako rýchlo sa jedlo vyprázdňuje zo žalúdka a či to môže spôsobiť nadmernú chuť do jedla). Má podozrenie, že namiesto nedostatku vôle mnohých ľudí – vrátane lekárov – sa stále spája s obezitou, Annin prípad môže byť spôsobený pomalým metabolizmom súvisiacim s Hashimotom v kombinácii s jej zjavným emocionálnym jedením. Mnohí pacienti s obezitou budú potrebovať viac ako štandardný prístup „menej jesť, viac sa hýbať“.

READ  Nový algoritmus by mohol byť kvantovým skokom pri hľadaní gravitačných vĺn

S prispôsobeným prístupom sa Acosta snaží odrážať pravdu, ktorú výskumníci a lekári v oblasti obezity poznajú už roky, ale na klinike ju zriedka riešia: Obezita nie je jedna vec, je ich veľa. „Obezita je komplexná a heterogénna choroba,“ povedal Acosta. Príčiny prírastku hmotnosti sa medzi ľuďmi líšia a nadbytočný tuk je spojený s rôznymi zdravotnými následkami – u niektorých rakovina alebo srdcové choroby, u iných cukrovka 2. typu, zatiaľ čo iní majú metabolické problémy.

Napriek tomu pacienti zvyčajne dostávajú „jedna veľkosť pre všetkých“ riešenie – aj keď výskumníci poznajú aj individuálne reakcie na jeden zásah na chudnutie. sa značne líšia, o klinických skúškach každý program životného štýlu – Od diétnych a cvičebných programov až po rady na chudnutie – niektorí pacienti priberú na váhe, niektorí len veľmi málo a väčšina sa zhlukuje okolo nelichotivého priemeru, pričom stratenú váhu často získajú späť počas dlhého časového obdobia.

Odomknite tento článok prihlásením sa na odber STAT+ a užite si prvých 30 dní zadarmo!

začať

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close