Ekonomika

Polestar: Švédske elektromobily majú ďalší problém. Vo Francúzsku zakázali ich predaj – Magazine – Auto

Akoby nestačilo, že švédsky Polestar mal vážne technické problémy. K dvom výzvam bola pridaná ďalšia výzva, aj keď priamo nesúvisí s automobilmi. Francúzskemu Citroënu sa nepáči logo novej automobilky. A dokonca vyhral súd.

Citroën získal polročný zákaz predaja spoločnosti Polestar vo Francúzsku. Dôvodom je logo.
Autor: Polestar

Švédsky elektromobil Polestar 2, ktorý mal byť jasnou odpoveďou Volva na aktivity spoločnosti Tesla, sprevádzajú od začiatku predaja problémy. Zákazníci sa sťažovali na stratu výkonu a v niektorých prípadoch dokonca na úplné ukončenie elektrického pohonu. Polestar kapituloval a rozhodol o odvolacej akcii, ktorá sa dotkla celkovo 2 189 vozidiel. Dôvodom bol chybný modul správy batérií – v elektromobile žiadna maličkosť. Čoskoro sa ale objavili ďalšie technické nedostatky. Tentokrát pripojený k vysokonapäťovému ohrievaču chladiacej kvapaliny. A to dokonca aj s autami, ktoré už majú prvý „volací znak“ za sebou.

Ako teda vyzerajú?

Ako teda vyzerajú?
Autor: Polestar

A toto je logo Citroën.

A toto je logo Citroën.
Autor: Citroen

Polestaru teda nezostávalo nič iné, ako zavolať vozidlá späť do servisu. Stane sa tak tento mesiac. Teraz ich je však 4 586. Ak by to nestačilo, francúzska značka Citroën, ktorej sa nepáči, že logo Polestar, ktoré vzniklo vyčlenením divízie Volvo, je jej príliš podobné, má na sebe Polestar. V znaku Polestar sa objavujú aj dvaja krokvy alebo bumerangy. Preto Citroën zaútočil na Polestar na súde. A on im vyhovel. Pripustil, že vo Francúzsku môže švédska značka parazitovať na popularite Citroënu, pretože môže dôjsť k zámene. Výsledkom je rozhodnutie o pokute vo výške 150 000 EUR, ale tiež to, že Švédi nesmú v nasledujúcich šiestich mesiacoch predávať svoje autá v krajine galského kohúta. Aj keby logo okamžite zmenili.

READ  Spoločnosť Hyundai na Slovensku začína predávať modernizovaný model i30. Dodáva sa s 3 veľkými zmenami

Súd pravdepodobne zohľadnil určitú zotrvačnosť, z ktorej mohla mať Polestar vo Francúzsku úžitok. Toto je dosť tvrdý verdikt, zvlášť keď si uvedomíme, že v prípade Citroënu sú krokvy reprezentované šípmi a v prípade severného Polestru. Polestar má navyše tieto dva prvky oproti sebe, takže existuje väčšia pravdepodobnosť zámeny s logom prémiovej divízie DS, ktorá tiež patrí do skupiny PSA. Paradoxne tu Francúzi konflikt nevidia. Pre Polestar síce krátkodobý výpadok francúzskeho trhu nemusí znamenať nič dramatické, pretože patrí pod čínske Geely a pôsobí tiež na trhu s miliardami dolárov, ale v kontexte telefonických hovorov z neho konkurencia určite nebude mať úžitok ho.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close