Hlavné správy

Poliaci otvorili cestu do krajiny spolu s ďalšími americkými vojakmi – Svet – Novinky

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo (vľavo) a poľský minister obrany Mariusz Blaszczak sú vítaní po podpísaní dohody o vojenskej spolupráci, ktorá zahŕňa zvýšenie počtu amerických vojakov v Poľsku 15. augusta 2020 vo Varšave.

Autor: ,

Zástupcovia Spojených štátov a Poľska v sobotu podpísali vo Varšave dohodu o posilnení vojenskej spolupráce, ktorá otvára cestu na premiestnenie niektorých amerických jednotiek z Nemecka do Poľska. Agentúra AP o tom informovala.

Dohodu o posilnenej obrannej spolupráci (EDCA), ktorá stanovuje právny rámec pre prítomnosť ďalších amerických jednotiek na poľskom území, podpísali ministri obrany Mike Pompeo a Mariusz Blaszczak v prezidentskom paláci vo Varšave za prítomnosti poľského prezidenta Andrzeja. Duda.

Nový dohovor dopĺňa existujúci Dohovor NATO o štatúte ozbrojených síl. Na základe toho budú mať americké jednotky prístup k iným vojenským základniam v Poľsku. Obe krajiny tiež v dohode určili, ako budú zdieľať náklady rozšírenej vojenskej prítomnosti USA.

V Poľsku je v súčasnosti asi 4 500 amerických vojakov. Ich počet sa zvýši približne o 1 000, zatiaľ čo Spojené štáty americké premiestnia aj niekoľko svojich veliteľstiev z Nemecka do Poľska, vrátane veliteľstva 5. amerických pozemných síl.

V júli ministerstvo obrany USA v súlade so žiadosťou prezidenta Donalda Trumpa oznámilo, že stiahne z Nemecka 11 900 vojakov, ktorých počet sa zníži na 24 000. Približne 5 600 z nich bude presunutých do iných krajín NATO vrátane Poľska.

V sobotu sa Pompeo zúčastnil aj na oslave 100. výročia vojny vo Varšave, počas ktorej v roku 1920 obhajovala nezávislosť mladá poľská republika a zastavila kampaň ruských bolševikov do západnej Európy.

Návštevou Poľska vedúci americkej diplomacie absolvoval cestu do štyroch krajín strednej a východnej Európy, počas ktorej navštívil aj Českú republiku, Slovinsko a Rakúsko.

READ  Deň 5. Kontrola: Poľská pečať dejiska majstrovstiev sveta hráčov do 17 rokov; Majstri Francúzska, Maďarska a Kosova - FIBA ​​U16 European Challengers 2021
Páči sa vám tento článok? Podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom dennej Pravdy a jej internetovej verzie je priniesť vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme vašu podporu.
Ďakujeme vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close