Svet

Poliaci si stoja za svojím: Väčšina ľudí si myslí, že cirkev má vo verejnom živote negatívnu úlohu

Až 37 percent respondentov prisúdilo cirkvi „rozhodne negatívnu“ úlohu vo verejnom živote a 28 percent uviedlo, že má „skôr negatívnu“ úlohu. Prieskum zadali poľský denník Dziennik Gazeta Prawna (DGP) a komerčná rozhlasová stanica RMF FM. Iba 27,4 percenta respondentov uviedlo, že cirkev má pozitívnu úlohu vo verejnom živote.

Aj ľudia, ktorí chodia pravidelne do kostola, sú rozdelení takmer z polovice – 48 percent sa na rolu cirkvi pozerá pozitívne a 50 percent tvrdí opak. Zatiaľ čo viac ako 90 percent Poliakov sa hlási ku katolíkom, iba 38 percent chodilo v roku 2018 podľa cirkevných údajov pravidelne na nedeľné bohoslužby. Odborníci poukazujú na to, že faktory, ako napríklad zasahovanie vedúcich cirkví do politických záležitostí Poľska, ich honosný spôsob života, ako aj sexuálne zneužívanie detí kňazmi, prispievajú k nízkej dôveryhodnosti cirkvi.

Verejnú mienku ovplyvňujú aj pokračujúce protesty proti rozhodnutiu sprísniť zákon o interrupciách, čo sa čiastočne pripisuje tlaku katolíckej cirkvi. Podľa tohto prieskumu DGP tieto protesty podporujú dve tretiny Poliakov. Prieskum sa uskutočnil 31. októbra na vzorke 1 000 profesionálne aktívnych Poliakov.

READ  Trump platí nízke dane z príjmu, údajne za straty veľkých firiem

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close