najnovšie správy

Polícia v Hongkongu spustila slzný plyn proti demonštrantom

Stovky ľudí dnes popoludní odišli do hongkonských ulíc počas prvej demonštrácie proti návrhu zákona o národnej bezpečnosti.

Hongkonská polícia v nedeľu zasiahla slzným plynom proti demonštrantom protestujúcim proti plánom Pekingu sprísniť bezpečnostné opatrenia v osobitnej administratívnej oblasti Číny. Agentúry AP a AFP ich informovali.

Stovky ľudí dnes popoludní odišli do hongkonských ulíc počas prvej demonštrácie proti návrhu zákona o národnej bezpečnosti. Demonštranti demonštrantov varovali, že ich pochod je nezákonný, a vyzvali ich, aby sa rozptýlili. Následne ich zasiahol slzným plynom.

Demokratickí aktivisti v Hongkongu dôrazne kritizovali nový zákon o národnej bezpečnosti, ktorý bol predložený čínskemu parlamentu na diskusiu. Hlavy diplomacie Británie, Spojených štátov, EÚ, Austrálie a Kanady tiež vyjadrili obavy z obmedzení slobôd v Hongkongu.

Zákon po schválení naplánovanom na štvrtok 28. mája zakáže činnosti Hongkongu zamerané na oddeľovanie tohto poloautonómneho regiónu od Číny, podvratné kroky proti ústrednej vláde, zahraničné zasahovanie do miestnej politiky a terorizmus. Podľa kritikov nerešpektuje princíp „jedna krajina, dva systémy“, podľa ktorého sa Hongkongu sľubuje viac slobôd ako v Číne.

Minulý rok sa v Hongkongu rozhnevalo sedem mesiacov rozsiahle a niekedy násilné protesty proti úsiliu Pekingu posilniť svoju pozíciu v tomto poloautonómnom meste.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close