Hlavné správy

Poľsko a Slovensko sa stávajú prvými krajinami NATO, ktoré posielajú MiGy-29 na Ukrajinu

Poľsko a Slovensko boli prvé krajiny NATO, ktoré povedali, že posielajú bojové lietadlá na Ukrajinu.

Poľsko prevezme prvú sériu štyroch stíhacích bombardérov MiG-29, oznámil vo štvrtok poľský prezident Andrzej Duda.

Slovenská vláda medzitým schválila plán dodať Ukrajine 13 lietadiel MiG-29 zo sovietskej éry.

premiér Edward Heger V piatok oznámil jednomyseľné rozhodnutie svojej vlády. Slovensko vlani uzemnilo svoju flotilu a už nepoužíva trysky.

Kyjev opakovane žiadal svojich západných spojencov o vyslanie moderných stíhacích bombardérov.

Hovorca Bieleho domu John Kirby vo štvrtok po oznámení Poľska povedal, že americké odmietnutie poľského rozhodnutia sa „nemení“.

„Našu analýzu to nemení. (…) Nie je to na stole,“ povedal novinárom, pričom pripomenul verejný odpor prezidenta Joea Bidena voči poskytovaniu bojových lietadiel Ukrajine.

Hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ignat v reakcii na oznámenie Varšavy povedal: „MiGy nevyriešia problémy, potrebujeme F-16. MiGy však pomôžu posilniť naše schopnosti.“

Očakávame „širokú koalíciu“.

Hovorca Kremľa v piatok uviedol, že bojové lietadlá Mig-29, ktoré Poľsko a Slovensko čoskoro dodajú Ukrajine, budú „zničené“ a odsúdil „narastajúce zapájanie“ krajín NATO do konfliktu.

„Dodávka tejto vojenskej techniky, ako sme už viackrát povedali, neovplyvní výsledok konfliktu,“ povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Samozrejme, že toto zariadenie bude zničené,“ povedal.

Počas svojej tlačovej konferencie poľský prezident dodal, že „ďalšie lietadlá sú momentálne v údržbe a budú nahradené v neskoršej fáze“.

„Takže môžeme povedať, že ideme poslať tieto MiGy na Ukrajinu,“ povedal s tým, že Poľsko má asi 15 MiGov, ktoré boli získané od NDR, ozbrojených síl Nemeckej demokratickej republiky, v 90. rokoch.

„Tieto MiGy sú stále vo výzbroji poľského letectva. Sú to posledné roky prevádzky týchto lietadiel a väčšina z nich je stále prevádzkyschopná,“ povedal prezident Duda.

READ  Nová slovenská vláda vyhráva referendum

MiG-29 sú „lietadlá, ktoré dnes môžu ukrajinskí piloti používať bez ďalšieho výcviku,“ povedal.

Vo štvrtok ráno poľský minister obrany Mariusz Blaszczak povedal, že Poľsko by chcelo previesť MiGy-29 na Ukrajinu „ako súčasť širšej koalície“.

Na otázku, kto je ešte v aliancii, odpovedal, že Slovensko, ale „samozrejme, že sme otvorení aj ďalším účastníkom. Určite chceme, aby sa naše aktivity vykonávali v rámci aliancie.“

MiGy presunuté na Ukrajinu nahradia juhokórejské FA-50 a americké F-35.

Minulý rok poľský sused Slovensko povedal, že je pripravený diskutovať o odoslaní MiGov-29 na Ukrajinu, aby pokryl stratu súčasných zásob, ale žiadne rozhodnutie nepadlo.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close