svet

Poľsko opäť obvinilo Putina z falšovania histórie a vedenia informačnej vojny

Poľská vláda v piatok obvinila ruského prezidenta Vladimíra Putina z manipulácie s históriou druhej svetovej vojny s cieľom vyčistiť zločiny Sovietskeho zväzu. Podľa Varšavy to robí Putin v kontexte „informačnej vojny“ proti Západu.

Tlačová agentúra AFP informovala, že poľská vláda sa obžalovala deň potom, čo Putin vo svojom dlhom článku pre americký časopis National Interest trval na tom, že Sovietsky zväz mal hlavnú zásluhu na porážke „Nacistické Nemecko a znovu uviedlo, že za prepuknutie druhej svetovej vojny je zodpovedné Poľsko, štát rozdelený medzi Nemcami a Sovietmi, ktorý vo vojne stratil šesť miliónov občanov.

Hovorca vedúceho poľských bezpečnostných služieb Stanislaw Zaryn označil Putinov článok za „súčasť prebiehajúcej ruskej informačnej vojny na Západe“.

Sergey Radchenko, príbeh studenej vojny na Cardiffskej univerzite, nazval Putinov článok „kus brutálnej propagandy“ a vo svojom príspevku na Twitteri ho opísal ako „historický príbeh, ktorý by mal podporovať jeho pochybné tvrdenia“ veľkosti (Putin) (súčasne), zatiaľ čo sa snaží dosiahnuť večnosť svojej vlády. ““

Vojna, v ktorej Sovietsky zväz stratil okolo 27 miliónov ľudí, je základným kameňom ruskej národnej identity, takže akékoľvek spochybňovanie úlohy ZSSR v tomto konflikte dráždi Ruskí predstavitelia informovali agentúru AFP.

Putinov článok, Skutočné ponaučenia od 75. výročia druhej svetovej vojny, sa objavil v časopise National Interest šesť dní pred veľkou vojenskou prehliadkou na Červenom námestí v Moskve pri príležitosti konca druhej svetovej vojny. v Európe.

Uskutoční sa v iný deň, pretože to nebolo pôvodne možné – 9. mája – v prípade prepuknutia koronavírusu SARS-CoV-2 a súvisiacich opatrení.

V deň parád v Moskve – 24. júna – dostane americký prezident Donald Trump poľského prezidenta Andžiša Dudu do Bieleho domu, aby prediskutoval obrannú a hospodársku spoluprácu. Trump prisľúbil nasadenie ďalších amerických jednotiek spojencom NATO v Poľsku, takže podrobnosti o týchto plánoch čakajú.

Putin vo svojom článku obviňuje európskych vodcov z zaujatia zaujatého prístupu k histórii, aby prinútil Rusko ospravedlniť sa a cítiť sa vinní.

Ruský prezident opäť odsúdil uznesenie Európskeho parlamentu zo septembra 2019, že druhá svetová vojna vypukla ako priamy dôsledok dohody o neútočení z roku 1939 medzi ZSSR a nacistickým Nemeckom.

Putin podľa portálu iDNES.cz citoval nedávne stiahnutie pamätníka sovietskemu maršálovi Ivanovi Konevovi v Prahe ako jeden z príkladov „historického revizionizmu, ktorého prejavy teraz pozorujeme na Západe“, a „znesvätenia a urážka pamäti (história) “.

Ako ďalšie príklady uviedol nezmenovanie Sovietskeho zväzu pri vymenúvaní členov koalície proti Hitlerovi alebo podporu „neonacistov“ na Ukrajine.

Putin sa v článku zaoberal aj mníchovskou dohodou, ktorá podľa neho dokazuje dôveryhodnosť Poliakov a krátkozrakosť európskych vodcov, ktorí sa zaujímali iba o svoje vlastné ciele a obrátili Československo k Hitler Nemecko.

Podľa Putina spočíva zodpovednosť za okupáciu Poľska Nemeckom a Sovietskym zväzom výlučne poľským vodcom, ktorí bránili vojenskej aliancii medzi Francúzskom, Veľkou Britániou a ZSSR, ktorý by bol proti Nemecku.

Podľa Putina bola anexia Poľska Sovietskym zväzom strategickou nevyhnutnosťou, pretože inak by bol ZSSR znevýhodnený, ak by Nemecko zaútočilo.

Putin vo svojom článku obhajoval aj pripojenie pobaltských krajín k ZSSR počas druhej svetovej vojny.

Poľsko sa v minulosti proti takýmto tvrdeniam postavilo. Spor o interpretáciu tejto časti svetových dejín zatienili v januári spomienkové udalosti k 75. výročiu oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim Červenou armádou.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close