Ekonomika

Poľsko plánuje splniť požiadavku Ukrajiny na bojové lietadlá

VARŠAVA, Poľsko (AP) – Poľský prezident oznámil, že jeho krajina plánuje dodať tucet bojových lietadiel MiG-29 Ukrajine, ktorá je prvým členom NATO, ktorý splnil čoraz naliehavejšie požiadavky ukrajinskej vlády na bojové lietadlá.

Prezident Andrzej Duda vo štvrtok uviedol, že Poľsko v najbližších dňoch odovzdá štyri bojové lietadlá sovietskej výroby a zvyšok skontrolujú a dodajú neskôr.

Hoci Slovensko oznámilo, že svoje nepoužité MiGy pošle na Ukrajinu, Duda nepovedal, či ho budú nasledovať aj ďalšie krajiny.

Hovorca poľskej vlády Piotr Muller v stredu uviedol, že niektoré ďalšie krajiny s MiGmi ich tiež prisľúbili Kyjevu, ale nemenoval ich.

Spojenci NATO vyjadrili nevôľu, keď ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj apeloval na západných podporovateľov, aby zdieľali stíhačky.

Pred rozsiahlou ruskou inváziou mala Ukrajina pri rozpade Sovietskeho zväzu niekoľko desiatok MiGov-29, ale po viac ako roku bojov nie je jasné, koľko je stále v prevádzke.

Duda to vyhlásil na spoločnej tlačovej konferencii s českým prezidentom Petrom Pavlom vo Varšave.

Duda povedal, že poľské letectvo nahradí lietadlá, ktoré dáva Ukrajine, stíhačkami FA-50 vyrobenými v Južnej Kórei a stíhačkami F-35 vyrobenými v USA.

READ  Tsai Ing-wen, Xi Jinping oslovuje víkend národného sviatku ROC

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close