Svet

Poľsko predstavuje „bezprecedentnú“ výzvu voči dohode o európskych právach

Poľský ústavný súd rozhodol, že časť Európskeho dohovoru o ľudských právach je protiústavná, čo predstavuje bezprecedentnú námietku voči rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva.

„Ústavný súd zrušil rozhodnutie ECHR, ktoré porušuje náš systém,“ uviedol námestník ministra spravodlivosti Sebastian Galetta na Twitteri s odvolaním sa na rozsudok zo začiatku tohto roka o kontroverzných reformách súdnictva v Poľsku.

„Je to krásny deň pre vládu a suverenitu poľského práva,“ povedal.

Ale Rada Európy, celoeurópsky orgán pre práva, ktorého členom je Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) a Poľsko je jedným zo 47 členov, vyjadrila s týmto krokom hlbokú nespokojnosť.

„Dnešné rozhodnutie poľského ústavného tribunálu je bezprecedentné a vyvoláva vážne obavy. Dôkladne vyhodnotíme zdôvodnenie rozhodnutia a jeho dôsledky,“ uviedla generálna tajomníčka Rady Európy Marija Bezcinovič Burik vo vyhlásení.

ESĽP so sídlom v Štrasburgu bol obvinený z dohľadu nad implementáciou Európskeho dohovoru o ľudských právach, ktorý má podpísať 47 členov Rady Európy.

Jeho rozhodnutia sú právne záväzné a nemajú poradný charakter, hoci v posledných rokoch narastajú obavy z dodržiavania, najmä z Turecka.

COE je úplne oddelený subjekt od Európskej únie, s ktorou Varšava vedie právny spor o jurisdikciu.

Poľská politička Kamila Gasiuk-Pihowicz z opozičnej strany Občianska platforma kritizovala poľský rozsudok a uviedla, že ESĽP pomohol tisíckam Poliakov.

„V Rusku Ústavný tribunál tiež vyberá rozhodnutia, ktoré chce dodržiavať,“ povedal.

Minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro obvinil Poľsko, že pred 30 rokmi podpísalo Európsky dohovor o ľudských právach a „nás vylúčilo z panelu demokracií“.

Rastúce napätie

Poľské ministerstvo spravodlivosti požiadalo ústavný súd, aby rozhodol po rozhodnutí ESĽP, ktorý spochybňuje legitímnosť menovania sudcov ústavného súdu.

ESĽP tiež rozhodol v neprospech poľského „disciplinárneho senátu“ pre sudcov zriadeného populistickou pravicovou vládou, ktorý je v centre ostrého sporu medzi Bruselom a Varšavou.

READ  Navaľnyj pre Bild: Bývalý nemecký kancelár chráni vrahov a vypláca mu Putina

Prípad podal právnik Jonah Reskovich, ktorého pre údajné porušenie etiky vylúčili z miestnosti.

Tvrdil, že miestnosť bola skutočne politickou štruktúrou.

ESĽP uznal, že komora nebola „tribunálom zriadeným zákonom“ podľa článku 6 Európskeho dohovoru o ľudských právach, v dôsledku čoho došlo k porušeniu práva na spravodlivý proces.

Vláda tvrdila, že jej reformy súdnictva sú potrebné na vykorenenie korupcie medzi sudcami a neustále odmieta „zasahovanie“ spoločností v Bruseli a Štrasburgu.

V EÚ však reformy podkopávajú nezávislosť súdnictva, a preto podkopávajú zásady právneho štátu a v konečnom dôsledku aj demokraciu.

# Otvorená žurnalistika

Žiadne správy sú zlé správy
Podporte denník

Váš Príspevky Pomôžte nám držať krok s dôležitými príbehmi pre vás

Podporte nás teraz

Poľský ústavný súd v prelomovom rozhodnutí minulý mesiac rozhodol proti nadradenosti práva EÚ, čo eskalovalo nepriateľstvo voči EÚ, ktorá zablokovala schválenie fondov EÚ na obnovu.

Súd EÚ nariadil Poľsku platiť denné pokuty, kým sa nezatvorí regulačná komora – vláda tvrdí, že tak urobí, ale zatiaľ tak neurobila.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close