Technológie

Poľsko vyhlásilo, že EÚ spustila siedme embargo proti Rusku uprostred vojny

Európska únia začala pracovať na siedmom embargu voči Rusku, informovalo 4. júna poľské ministerstvo zahraničných vecí. Podľa poľského ministra zahraničia Pavla Zaplonského sa očakáva, že tieto obmedzenia rozšíria zoznam bánk, ktoré prerušia a znížia dodávky ruského plynu. Od Medzinárodného menového fondu SWIFT. Sankcie budú mať dopad na Gazprombank. Povedal, že Rusko by malo zakázať technológie, ktoré by sa dali použiť v priemysle, a skonfiškovať všetky ruské aktíva v EÚ.

Pavel Zaplonsky povedal: „Sankcie by mali byť ešte tvrdšie – v súvislosti s tým, že Rusko stále predáva plyn, v kontexte odpojenia všetkých ruských bánk od systému SWIFT. Hovorím hlavne o Gazprombanke.“

Ruský prezident Vladimir Putin 1. apríla nariadil, aby sa platba za dodávky ruského plynu do „nepriateľských“ krajín uskutočňovala v rubľoch. Moskva uviedla, že potrebuje rubľové účty v Gazprombank. Niektoré krajiny, vrátane Bulharska, Poľska a Fínska, odmietli platiť v rámci nového systému, čo viedlo Rusko k zastaveniu dodávok plynu. Európska únia 3. júna oficiálne ratifikovala šiesty súbor sankcií proti Rusku.

Sankcie EÚ voči Rusku

Do dnešného dňa členské štáty EÚ doviezli z Ruska 2,2 milióna barelov (bpd) ropy a 1,2 milióna barelov ropy denne. Keďže ceny ropy rastú, správy naznačujú, že Rusko zarába viac ako 1 milión dolárov každý deň. S výnimkou asi dvoch tretín z celkového počtu sa krajiny EÚ rozhodli zakázať dovoz ropy z Ruska po mori.

V súčasnosti pokračujú v dovoze ruskej ropy potrubím. Prospeje to krajinám ako Maďarsko a Slovensko. Nemecko a Poľsko, ktoré dovážajú ruskú ropu cez ropovod, však oznámili, že s tým do konca tohto roka prestanú.

Podľa prezidentky EÚ Ursuly von der Leyenovej to v podstate zníži dovoz ropy z Ruska do EÚ o 10 % alebo 11 %. Európska únia (EÚ) oznámila, že do augusta zastaví dovoz ruského uhlia. EÚ však nemá záujem uvaliť obmedzenia na ruský plyn, pretože asi 40 % svojich potrieb plynu sa spolieha na Rusko. Koalícia navyše v marci prisľúbila, že do roka zníži dovoz plynu o dve tretiny, no neprijala žiadne ďalšie kroky.

READ  Motory v trilógii Grand Theft Auto už „opravili“ niektoré problémy s dažďom

Obrázok: A.P.

Sledujte všetky rusko-ukrajinské vojnové správy a titulky Živé aktualizácie o vojne medzi Ruskom a Ukrajinou

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close