Hlavné správy

Pompeo bol prvým ministrom zahraničných vecí USA, ktorý navštívil Západný breh

Pompeo navštívil izraelskú osadu Psagot na Západnom brehu.

19. novembra 2020 o 12:54 (aktualizované 19. novembra 2020 o 17:26) TASR

TEL AVIV. Mike Pompeo Prvý americký minister zahraničia navštívil vo štvrtok izraelské osady na Západnom brehu Jordánu, informovala tlačová agentúra DPA.

Pompeo navštívil izraelskú osadu Psagot a miestne vinárstvo na Západnom brehu.

Desiatky Palestínčanov v okolí vinárstva v stredu protestovali proti Pompeho návšteve a hádzali kamene na strážnych vojakov.

Pompeo vlani v novembri uviedol, že USA už nebudú podľa medzinárodného práva považovať židovské osady na Západnom brehu Jordánu za nezákonné, uviedla agentúra DPA.

Administratíva úradujúceho amerického prezidenta Donald Trump za posledné štyri roky urobila ďalšie kroky, ktoré Palestínčanov nahnevali. USA presunuli veľvyslanectvo USA z Tel Avivu do Jeruzalema.

Palestínski predstavitelia odsúdili štvrtkovú bezprecedentnú návštevu amerického ministra zahraničia Mika Pompea v židovskej osade na Prejordane a Golanských výšinách. Informovala o tom agentúra AFP.

„Toto rozhodnutie je jasným porušením medzinárodného práva,“ uviedol hovorca palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása Nabil Abu Rudayna. Označil to tiež za ďalší zaujatý proizraelský krok dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Palestínčania tiež kritizovali rozhodnutie Washingtonu, že tovar z veľkej časti okupovaného územia Západného brehu Jordánu bude v USA označený ako „vyrobený v Izraeli“.

Izrael okupoval Západný breh – Západný breh Jordánu – spolu s východným Jeruzalemom počas šesťdňovej vojny v roku 1967. Mnoho Palestínčanov však trvá na tom, že Západný breh musí byť súčasťou ich budúceho palestínskeho štátu.

READ  Koalícia navrhuje zmeny v zozname štátnych sviatkov a pamätných dní

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close