Ekonomika

Portugalská ekonomika predstavuje 1,5 % európskeho HDP

Podiel Portugalska na celkovom HDP s Európskou úniou bol v roku 2020 1,5 percenta, kým nemecká ekonomika vzrástla na 25,1 percenta.

Do roku 2020 sa hrubý domáci produkt (HDP) EÚ v dôsledku epidémie zníži na 0,4 13,4 miliardy. V tom istom roku ekonomika klesla o 5,9 percenta v dôsledku Govt-19, čo je prvý pokles od roku 2009 (-4,3 percenta). Dopad však nie je vo všetkých členských štátoch rovnaký.

Pokiaľ ide o Nemecko, má najväčšiu ekonomiku v Európskej únii, a keďže nemecká ekonomika klesá menej ako európsky priemer, váha HDP sa zvýši z 24,8 percenta v roku 2019 na 25,1 percenta v roku 2020. Francúzsko so 17,2 percentami a Taliansko s 12,3 percentami tvoria tri najväčšie ekonomiky EÚ.

Toto poradie krajín EÚ v HDP je (zatiaľ) podobné poradiu krajín podľa počtu obyvateľov. Inými slovami, krajiny s veľkým počtom obyvateľov sú, ako by sa dalo očakávať, krajinami s veľkými ekonomikami. Tento trend je potvrdený na štvrtom mieste (8,4 percenta) so Španielskom, ale nie je kontrolovaný na piatom mieste.

Tu je Holandsko so 17,4 miliónmi obyvateľov pred Poľskom so 6 percentami, s 37 miliónmi ľudí, čo zodpovedá 3,9 percentám európskeho HDP. Výsledkom je, že holandský HDP na obyvateľa je vyšší ako poľský HDP.

Portugalsko do tejto perspektívy presne nezapadá: udržuje si 1,5 percenta svojej váhy, ale patrí mu 14. miesto, pričom zostáva desiatou najväčšou krajinou v EÚ z hľadiska počtu obyvateľov. Veľkosť portugalskej ekonomiky zatieňujú menšie ľudnaté krajiny ako Česká republika, Švédsko, Dánsko, Rakúsko či Írsko. Ale je nad Gréckom (má väčší počet obyvateľov ako Portugalsko).

Na konci zoznamu sú členské štáty s ekonomikami nižšími ako 1 percento európskeho HDP: ekonomika Malty je len 0,1 percenta. Estónsko, Cyprus a Lotyšsko tvoria 0,2 percenta, Chorvátsko, Litva a Slovinsko 0,4 percenta, Bulharsko a Luxembursko – 0,5 percenta HDP na obyvateľa a Slovensko 0,7 percenta.

READ  Január 2002: Grécko vstupuje do eurozóny

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close