Veda

Posádka Sojuz MS-17 sa vrátila na Zem po 185 dňoch na vesmírnej stanici

17. apríla 2021

– Dvaja astronauti a jeden astronaut bezpečne pristáli z Medzinárodnej vesmírnej stanice po 185 dňoch obiehania obežnej dráhy.

Sergei Ryzikov a Sergey Kud-Severkov z ruskej Štátnej vesmírnej spoločnosti Roskosmos a Kate Rubins z NASA nasadli na kozmickú loď Sojuz MS-17 v Rusku a v sobotu (17. apríla) sa dotkli krokov Kazachstanu. Traja spoluhráči pristáli o 12:55 EDT (0455 GMT alebo 22:55 miestneho kazašského času), na juhovýchod od odľahlého kazašského mesta Kazachstan.

„Je to šesť mesiacov na vesmírnej stanici za našimi ramenami,“ uviedol Ryzhikov vo štvrtok počas krátkej zmeny velenia, keď sa vzdal vedenia posádky stanice Expedition 64. “Bolo to úžasné obdobie a bolo to nezabudnuteľné. Počas nášho zvyšovania platov sa stalo veľa nezabudnuteľných udalostí.”

Po pristátí boli po ruke ruské zotavovacie sily, ako aj pracovníci NASA, ktorí pomáhali posádke z kapsule klanu Sojuz a poskytovali počiatočné lekárske kontroly. Rubina poslal NASA Jet naspäť do Houstonu, zatiaľ čo Riznikova a Kud-Severkova poslali späť do ich výcvikového strediska v ruskom Star City.

Odchod Ryzhikova, Kud-Sverchkova a Rubina zo stanice v piatok o 9:34 EDT (sobota 0134 GMT) znamenal oficiálny koniec Expedície 64. V čase ich odstavenia z činnosti začala na stanici pod velením stanice Expedícia 65. Astronaut NASA Shannon Walker.

„Viem, že hovorím za všetkých, keď ďakujem veľmi pekne za týchto úžasných päť mesiacov,” boli sme spolu, “povedal Walker Rjaznikovovi, aby prijal velenie nad stanicou.„ Vďaka tomu sa tým výnimočným vyznačila skutočne tímová práca a kamarátstvo. “

„Kampaň 64 bola neuveriteľne nabitá. Vykonali sme všetky druhy prieskumu, neviem, koľko je tu EVA [extravehicular activities or spacewalks] Medzi oboma stranami, mnohými nákladnými vozidlami, sme opravili stanicu, vykonali sme modernizáciu stanice, udržali sme stanicu, “uviedol Walker.

READ  125 miliónov rokov starého dinosaura našli pochovaného sopečnou erupciou v Číne

Walker, astronauti NASA, spolu s Michaelom Hopkinsom, Victorom Gloverom a Markom Wandou Hayom, astronautmi Japonskej agentúry pre výskum kozmického priestoru (JXAA) Soichi Noguchi a Roskosmos Cosmonauts Oleg Novitsi a Petr Dubrov, budú stanicu prevádzkovať týždeň, kým nepríde posádka 2 spoločnosti SpaceX. Štart NASA Shane Kimbrose a Megan McArthur, astronaut Jaxy Akihiko Hoshide a astronaut Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Thomas Peskett, majú vypustiť 22. apríla a nasledujúci deň pristáť na svojej stanici Dragon „Endeavour“.

Walker predvedie velenie posádky Expedície 65 29. apríla, kým Hoshide na Hopkinsovi, Glover a Noguchi pristanú na dračej „odolnosti“.

Ryzhikov, Kud-Sverchkov a Rubins dorazili na stanicu na Sojuzu MS-17 14. októbra. Pracoval ako palubný inžinier v posádke Expedície 63 týždeň pred začiatkom Expedície 64.

Počas 185 dní v učebni uskutočnili Ryzhikov, Kud-Sverchkov a Rubins stovky experimentov v disciplínach biológia, biotechnológia, fyzikálne vedy a vedy o Zemi. Dohliadajú na príchod a odchod niekoľkých prichádzajúcich vozidiel, vrátane prvej operačnej misie Crew Dragon spoločnosti SpaceX, ktorá k posádke Expedície 64 priviedla astronautov s posádkou 1.

Ryzhikov a Kud-Sverchkov uskutočnili svoj prvý výstup do vesmíru vybudovaním prvej EVA z ruského modulu Poisk. Obaja pracovali 6 hodín a 48 minút pred stanicou, aby sa pripravili na odstránenie dokovacieho modulu PIR, ktorý by pripravil pôdu pre príchod ruského viacúčelového laboratória NAKA neskôr v tomto roku.

Rubins spolu s Gliverom a Noguchim absolvovali dva výstupy do vesmíru, aby pripravili vesmírnu stanicu na inštaláciu nových a schopnejších slnečných lúčov. V priebehu svojich štyroch astronautov strávila sedemhodinová Eva svoj celkový kariérny čas prácou vo vákuu vo vesmíre 26 hodín a 46 minút.

Bol to druhý vesmírny let Riznikova a Rubinsa a prvý Kud-Svirchkov. Rubins teraz vstúpil do vesmíru na 300 dní. Ryzhikov strávil od planéty 358 kumulatívnych dní.

READ  Žraloky používajú magnetické pole Zeme na to, aby ich viedli ako mapu - „v skutočnosti to fúka“

Trojica precestovala celkovo 78,4 milióna míľ (126 miliónov km) a dokončila 2 960 obežných dráh Zeme.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close