Veda

Posádka Sojuzu MS-17 štartuje na „ultrarýchlym“ letom na obežnú dráhu na kozmickú stanicu

14. októbra 2020

– Americký astronaut a dvaja ruskí kozmonauti odštartovali na Medzinárodnú vesmírnu stanicu tesne pred a na predĺženie 20 rokov nepretržitej prítomnosti človeka na obežnej dráhe Zeme.

Kate Rubins z NASA spolu so Sergejom Ryžikovom a Sergejom Kud-Sverchkovom z Roscosmosu v stredu (14. októbra) odštartovali na ruskej kozmickej lodi Sojuz MS-17 z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Ich štart na vrchol rakety Sojuz-2.1a sa začal o 1:45 EDT (0545 GMT; 10:45 miestneho kazašského času).

Traja členovia posádky majú naplánovať svoj Sojuz na stanicu Rassvet modul o 4:52 EDT (0852 GMT) po stretnutí na obežnej dráhe. Táto misia predstavuje prvé použitie „ultrarýchleho“ letového plánu s posádkou, vďaka ktorému Sojuz dorazí na vesmírnu stanicu do troch hodín po štarte, namiesto aby sledoval skoršiu šesťhodinovú trať alebo dvojdňovú cestu.

„Toto stretnutie na dvoch obežných dráhach bolo modelované už dosť dlho. Bolo to testované pomocou programu Progress [cargo] vozidlá, “uviedol Ryzhikov na utorkovej tlačovej konferencii pred spustením.„ K stanici sa dostaneme oveľa skôr, ako k Bajkonuru vychádzajúcemu z Moskvy. “


Štart Rubinsa, Ryzhikova a Kud-Sverchkova nastal dva a pol týždňa pred 20-ročným výročím, keď sa prvá posádka vesmírnej stanice ujala pobytu v orbitálnom komplexe. Posádka Expedície 1, ktorú tvorili aj Američan a dvaja Rusi – William Shepard, Yuri Lonchakov a Sergej Krikalev – začala svoj pobyt 2. novembra 2000.

„Dvadsaťročné výročie nepretržitej ľudskej prítomnosti vo vesmíre bude dosť veľká udalosť a myslím si, že sa všetci traja tešíme, že tam budeme môcť byť,“ uviedol Rubins. “Myslím si, že Medzinárodná vesmírna stanica je jedným z najneuveriteľnejších technických úspechov v histórii ľudstva a určite sa radí na veľmi vysoké priečky v oblasti vesmírnych letov. Je to ohromný zázrak, keď vidím taký obrovský stroj, ktorý postavili úplne ľudia a vyletel z povrchu.” Zeme stále pretrváva vo vesmíre aj o 20 rokov neskôr. ““

READ  Nová teória o podstate temnej hmoty vysvetľuje záhadný nedostatok v páre Galaxy

Na palube vesmírnej stanice sú od apríla a čakajú na Rubina, Ryzhikova a Kud-Sverchkova veliteľ Expedície 63 Chris Cassidy z NASA a leteckí inžinieri Roscosmosu Anatoli Ivanishin a Ivan Vagner. Šesť členov posádky bude slúžiť spolu sedem dní predtým, ako sa Cassidy, Ivanishin a Vagner vrátia na Zem na Sojuze MS-16, zatiaľ čo Rubins, Ryzhikov a Kud-Sverchkov začnú Expedíciu 64.

Expedícia 64 pod Ryzhikovovým velením bude doplnkom pre tri osoby až do zahájenia misie SpaceX Crew-1 so štyrmi astronautmi. Michael Hopkins, Victor Glover a Shannon Walker z NASA a astronaut Japonskej agentúry pre výskum kozmického priestoru (JAXA) Soichi Noguchi majú za cieľ vzlietnuť na kozmickej lodi Dragon do polovice novembra až do vyriešenia problému s motorom, ktorý viedol k prerušeniu činnosti SpaceX štart 2. októbra.

Počas svojej polročnej misie uskutočnia Rubins, Ryzhikov a Kud-Sverchkov stovky vedeckých experimentov a technologických ukážok v rozmanitej oblasti disciplín vrátane biológie, biotechnológie, fyziky a vedy o Zemi.

„Plánujeme vyskúšať niektoré skutočne zaujímavé veci, ako sú napríklad biotlačové tkanivá a rastúce bunky vo vesmíre, a samozrejme pokračovať v našej práci na sekvenovaní DNA,“ uviedol Rubins, ktorý sa v roku 2016 stal prvým astronautom, ktorý sekvenoval DNA vo vesmíre.

Traja obyvatelia stanice budú tiež dohliadať na príchod niekoľkých zásobovacích kozmických lodí vrátane vozidiel Progress, prvej z nákladných kapsúl Dragon druhej generácie SpaceX a kozmickej lode Northrop Grumman Cygnus. Trojica môže byť tiež na stanici pre prvé pristátie kozmickej lode Boeing CST-100 Starliner pri neosadenom orbitálnom letovom teste, ktorý je zameraný na začiatok roku 2021.

Ryzhikov a Kud-Sverchkov sú pripravení na výstupy do vesmíru, aby sa pripravili na odhodenie dokovacej časti ruského Pirsu a na doplnenie viacúčelového laboratórneho modulu Nauka („Science“). Prvýkrát bol modul Pirs pridaný k vesmírnej stanici v roku 2001.

READ  Timothy Ray Brown, prvý známy človek vyliečený z HIV, zomrel na rakovinu

Pre Rubinsa, mikrobiológa, ktorý v roku 2016 žil na vesmírnej stanici 115 dní, znamenal stredajší štart osobný míľnik: jej 42. narodeniny.

“Mám pocit, že to budú narodeniny, ktoré nikdy nebudem schopný poraziť. Je dosť zábavné vystúpiť do vesmíru v deň vašich narodenín,” uviedol Rubins v rozhovore pre collectSPACE. Teraz je piatym astronautom z USA, ktorý vyštartoval na svoje narodeniny po Richardovi Trulym na STS-2 v roku 1981, Dale Gardnerovi na STS-51A v roku 1984, Kentovi Romingerovi na STS-85 v roku 1997 a Johnovi Phillipsovi na Sojuzu TMA-6 v roku 2005. .

Ryzhikov, 46-ročný pilot ruských vzdušných síl, je tiež na svojom druhom vesmírnom lete, predtým pôsobil u Rubinsa na Expedícii 49 v roku 2016. Kud-Sverchkov, 37-ročný letecký inžinier, je na svojej prvej misii.

Sojuz MS-17 je 63. ruská kozmická loď Sojuz, ktorá odštartovala na Medzinárodnú vesmírnu stanicu od roku 2000 a 146. odlietala od prvej misie Sojuz v roku 1967. Je stou kozmickou loďou, ktorá vypustila posádku smerom k vesmírnej stanici, vrátane Sojuzu MS-10 prerušenie letu počas letu v roku 2018.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close