Zábava

Poslanci odmietajú zbaviť bývalého prezidenta imunity

BRATISLAWA, Slovensko (AP) – Slovenský parlament v stredu odmietol zrušenie imunizačných pravidiel a nepovolil zadržanie bývalého premiéra Roberta Figa, ktorý je obvinený zo zosnovania zločineckej skupiny.

Zo 150 zákonodarcov v Národnej rade za žalobu hlasovalo len 74, o dvoch menej ako väčšina. Prokurátori uviedli, že chcú Figa zadržať, aby mu zabránili ovplyvňovať svedkov.

S tvrdením, že obvinenia z minulého mesiaca boli politicky motivované, Fico akúkoľvek vinu poprel. Povedal, že prípad proti nemu a jeho bývalému ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi bol navrhnutý tak, aby potlačil politickú opozíciu.


Figo je v súčasnosti zákonodarcom jeho ľavicovej opozície Smer-sociálna demokracia, ktorá mu udeľuje zákonnú výnimku. Kaliňák, ktorý je vo väzbe, momentálne pôsobí ako advokát.

Slovenská vládna koalícia štyroch strán má pohodlnú parlamentnú väčšinu, takže stredajšie hlasovanie odrážalo rozkol v koalícii.

Koaličná vláda urobila z boja proti korupcii hlavnú politickú tému. Od nástupu k moci po všeobecných voľbách v roku 2020 bolo z trestných činov obvinených mnoho vysokých úradníkov, policajtov, sudcov, právnikov, politikov a podnikateľov.

Figo, považovaný za populistického politika, bol premiérom v rokoch 2006-2010 a znova v rokoch 2012-2018.

Z funkcie odstúpil v roku 2018 po vražde investigatívneho novinára Jána Kuziaka a jeho snúbenice Martiny Kužnírovej.

Guzia vyšetrovala korupciu vo vláde, keď ho zabili. Vraždy vyvolali najväčšie pouličné protesty v Československu od Nežnej revolúcie v roku 1989 a politickej krízy, ktorá viedla k pádu vlády.

READ  Dobrý chlapec od susedov a akčný zabijak! Matt Damon oslavuje päťdesiatku - koktail, ktorý sa koná na obrazovke a za ním

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close