hospodárstvo

Poslanci sa obávajú, že štátna pomoc v členských štátoch nebude oslabovať jednotný trh

Európsky parlament upozornil na možné účinky štátnej pomoci na jednotný trh.

Poslanci vítajú opatrenia Európskej komisie (ES) na zmiernenie negatívnych účinkov novej pandémie koronavírusov, vyjadrili však aj obavy týkajúce sa zachovania jednotného trhu EÚ. Je to výsledok pondelkového zasadnutia (25. mája) medzi členmi Výboru EP pre hospodárske a menové veci (ECON) a výkonným viceprezidentom Európskej únie Margrethe Vestagerom, zodpovedným za súťažná politika.

Podľa tlačovej správy EP väčšina poslancov považuje zavedenie včasných schém štátnej pomoci za potrebné záchranné laky pre podniky počas korunovej krízy. Zároveň však zdôraznili, že všetky vnútroštátne nástroje štátnej pomoci, ako sú granty alebo pôžičky s nulovou sadzbou, musia byť primerané a musia sa prideľovať transparentným spôsobom.

Zdôraznili tiež obrovské rozdiely medzi fiškálnou palebnou silou členských štátov, ktorá pravdepodobne bude mať dlhodobé následky na súdržnosť vnútorného trhu EÚ a či štátna pomoc súkromnému sektoru tiež vplyv, pokiaľ ide o príspevky do ekologického hospodárstva.

Vestager pripomenul, že Európska komisia oznámila v stredu 27. mája úplný balík opatrení na podporu európskeho hospodárstva a hovorila o novom nástroji solventnosti, ktorý má pomôcť rekapitalizovať zdravé podniky ohrozené pandémiou. Uznala, že jednotný trh je pre oživenie hospodárstva veľmi dôležitý, a ubezpečil poslancov, že schémy štátnej pomoci sú iba dočasné, obmedzené a určené na ochranu pred bankrotmi a prepúšťaním. Podľa nej by nová architektúra obnovy mala znamenať iba minimálne narušenie vnútorného trhu.

Kritika nemeckých spoločností

Vestager reagoval na kritické pripomienky niektorých poslancov Európskeho parlamentu, že najmä nemecké spoločnosti dostávali veľkú časť štátnej pomoci – až 47% – prostredníctvom dočasných schém, pričom upozorňovali na vzájomnú závislosť členských štátov. hospodárstvo EÚ a vzájomne prepojené hodnotové reťazce. Uviedla, že výdavky nemeckého štátu by boli prospešné pre podniky v celej Únii.

Európski zákonodarcovia a Vestager sa zaoberali aj nedostatkami zdôraznenými zdravotnou krízou, ako je závislosť EÚ od iných krajín alebo digitálnych gigantov pri získavaní strategických výrobkov, ako sú lieky, lekárske vybavenie a aplikácie na sledovanie infikovaných ľudí.

V tejto súvislosti podpredseda Európskej komisie zdôraznil význam vyváženia strategickej nezávislosti, obchodu a otvoreného hospodárstva, ktoré je jedným z hlavných prínosov EÚ. Vyzvala na diferencovaný prístup medzi nezávislosťou a otvorenou globálnou ekonomikou, pretože veľa pracovných miest a podnikov závisí od tejto rovnováhy.

Podľa nej sú programy štátnej pomoci prospešné aj pre ekologickú transformáciu hospodárstva a zdôraznila, že hospodárske oživenie EÚ bude založené na klimatických a digitálnych cieľoch dohodnutých pred korunovačnou krízou. , Pripomenula tiež, že v rámci svojej úlohy naďalej bojuje za väčšiu daňovú spravodlivosť zavedením digitálnej dane a dane z uhlíka.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close