Hlavné správy

Posledná prezidentská debata v USA: Mikrofóny boli vypnuté, moderátorova chvála a nečakaný záver diskusie

Povedal to počas druhej a poslednej prezidentskej debaty, ktorá sa konala v Nashville v Tennessee. Informovala o tom agentúra DPA. Prezident Trump opäť zaútočil na jeho oponenta pre jeho údajné korupčné praktiky a povedal mu, že „dlží Američanom vysvetlenie“. Trump dlhodobo obviňuje Bidena z pomoci jeho synovi Hunterovi pri podnikaní na Ukrajine, čo demokratický kandidát počas debaty odmietol.

Zdroj: SITA / AP Photo / Julio Cortez

Pokiaľ ide o národnú bezpečnosť, Biden uviedol, že ide o každú krajinu, ktorá sa snaží ovplyvniť vnútorné záležitosti USA „zaplatí vysokú cenu, pretože zasahuje do našej suverenity“. Narazil najmä na Rusko a Irán, keďže len deň pred diskusiou americké tajné služby oznámili, že tieto dve krajiny dostali informácie týkajúce sa registrácie voličov v USA so zámerom ovplyvniť novembrové prezidentské voľby v USA.

Posledná prezidentská debata

Zdroj: SITA / AP Photo / Julio Cortez

Počas diskusie Trump zopakoval svoj názor, že kritika Spojených štátov za neprijatie opatrení na zastavenie zmeny podnebia bola nespravodlivá. “Pozrime sa na Čínu, aká je špinavá. Pozrime sa na Rusko, Indiu … ich vzduch je špinavý,” povedal. Bidenov klimatický plán označil za „ekonomickú katastrofu“ pre ropné štáty ako Texas a Oklahoma. Biden na druhej strane označil zmenu podnebia za „existenčnú hrozbu pre ľudstvo“, čo je podľa neho „morálna povinnosť“, ktorú musí spoločnosť riešiť.

Posledná prezidentská debata

Zdroj: SITA / Jim Bourg / Pool cez AP

Okrem pandémie koronavírusov, národnej bezpečnosti a krízy zmeny podnebia sa medzi ďalšie diskusné témy dostali otázky zdravia, migrácie a rasových problémov a s tým spojené protesty, ktoré krajinu sužujú v posledných mesiacoch. V súvislosti s touto témou označil Biden Trumpa za jedného z „Naj rasistickejší americkí prezidenti v moderných dejinách“. Prezident si na druhej strane zavolal „najmenej rasistický človek v miestnosti“.

READ  Informoval o tom poslanec mesta Bratislava Adam Berka
Posledná prezidentská debata

Zdroj: SITA / AP Photo / Julio Cortez

Počas prvej časti predvolebnej debaty mal jeden kandidát vždy stlmený mikrofón, zatiaľ čo jeho oponent hovoril ku každej téme diskusie prvé dve minúty. Niekoľko dní pred rozpravou rozhodla nestranná americká Komisia pre prezidentské diskusie (CPD), ktorá má na starosti ich organizáciu – a to aj preto, že prvá debata koncom septembra sa vyznačovala častými prerušeniami medzi oboma kandidátmi.

Podľa AFP bola asi najzaujímavejšou stránkou debaty relatívna zdvorilosť v porovnaní s prvou debatou z minulého mesiaca, počas ktorej Trump na Bidena niekoľkokrát kričal. Prezident sa však tentokrát obrátil na svojho oponenta aj s krstným menom „Joe“ a ocenil dokonca moderátorku Kristen Welker zo stanice NBC News, ktorú nedávno kritizoval na Twitteri. Voľby prezidenta Spojených štátov budú 3. novembra. Väčšinu volebných prieskumov v súčasnosti vedie nominant Demokratickej strany a bývalý podpredseda vlády Joe Biden.

Nezvyčajný záver debaty

Na konci poslednej volebnej debaty prezident Donald Trump a jeho rival Joe Biden odpovedali rozdielne na otázku, čo by povedali voličom, ktorí by ich v prípade zvolenia nevolili. Moderátorka Kristin Welker medzitým prijíma na sociálnych sieťach veľkú pochvalu, ktorej vedenie ocenil aj samotný Trump.

Trump uviedol, že ak bude znovu zvolený, na ustanovujúcej adrese by povedal: „Úspech nás spája, sme na ceste k úspechu“. Poukázal na rast americkej ekonomiky „pred čínskym morom“, ktorý spôsobil pandémiu covid-19.

Posledná prezidentská debata

Zdroj: SITA / Jim Bourg / Pool cez AP

Biden povedal, že to povie Američanom „Zastupujem vás všetkých, či ste hlasovali pre alebo proti mne.“ a „Zaistím, aby si bol zastúpený“. Ďalej odkázal na hlavné body programu svojej kampane, ako sú hospodársky rozvoj, boj proti rasizmu, rovnaké príležitosti a prechod na obnoviteľné zdroje energie.

READ  Biden považuje za najväčšiu hrozbu Rusko, nie Čína ako Trump

Posledná prezidentská debata

Zdroj: SITA / AP Photo / Julio Cortez

Moderátorka debaty Kristen Welker, korešpondentka stanice NBC z Bieleho domu, si medzitým vyslúžila pochvalu od mnohých používateľov na internete. Podľa mnohých sa jej podarilo oboch kandidátov zastaviť, keď prekročili stanovený časový limit, aby stihla čas na jednotlivé témy. Novinárka z MSNBC Rachel Maddow označila Welkera za „skutočného víťaza“ debaty.

Posledná prezidentská debata

Zdroj: SITA / Jim Bourg / Pool cez AP

Moderátorku čakala neobvyklá pochvala aj od prezidenta Trumpa. „Musím povedať, že zatiaľ veľmi rešpektujem spôsob, akým to riešiš.“ Uviedol Trump počas debaty. Agentúra AP pripomenula, že Trump Welkerovú pochválil po tom, čo ju cez víkend na Twitteri obvinil z predpojatosti.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close