svet

Povedal Bill Gates, že vakcína COVID-19 môže zabiť stovky tisíc ľudí? Je to pravda

Sociálna sieť tvrdila, že spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates povedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť až 700 000 ľudí. Toto vyhlásenie sa odvoláva na Gatesov rozhovor pre CNBC, je však nepravdivý.

Gates hovoril o bezpečnosti vakcíny, možných vedľajších účinkoch a počte ľudí, ktorí by mohli hypoteticky zažiť vedľajšie účinky, ak by boli očkovaní na celom svete. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

„Bill Gates pripustil, že jeho vakcína môže poškodiť zdravie alebo zabiť až 700 000 ľudí, čo je viac ako dvojnásobný počet úmrtí na samotný koronavírus.“ napísal na svojej stránke Facebook Researcher v článku zo 17. mája 2020.

Z kontextu

Toto vyhlásenie je vyňaté z kontextu a zavádzajúce. Gates hovoril o rizikách vakcín vo všeobecnosti ao zložitosti ich výskumu a vývoja. V súčasnosti neexistuje žiadna vakcína proti COVID-19, chorobe spôsobenej novým koronavírusom, ktorá sa objavila v Číne na konci roku 2019.

Bill Gates je jedným z najslávnejších ľudí, ktorí požadujú, aby sa vakcína vyvinula čo najskôr. Nadácia Billa a Melinda Gatesovej prispela 300 miliónov dolárov na jej rozvoj. Avšak kvôli svojej pozícii bol terčom anti-vakcinačných aktivistov a tiež predmetom mnohých konšpiračných teórií o korónovej kríze.

Z videorozhovoru v americkej televízii CNBC však vyplýva, že Gates nepovedal, že by vakcína spôsobila ujmu na zdraví alebo smrť 700 000 ľudí. Spomenul najmä komplikácie spojené s vývojom vakcíny a dôvody, prečo sa domnieva, že bude k dispozícii funkčné, ale predovšetkým bezpečné vakcíny, do jesene 2021.

Hovoril o vedľajších účinkoch

„Účinnosť vakcíny u starších ľudí je vždy veľká výzva. Viete, napríklad, vakcína proti chrípke nie je u starších ľudí taká účinná. Hlavnou výhodou tejto vakcíny je, že nie je nerozšírila sa očkovanou mládežou. ““ Gates povedal v rozhovore.

„V tomto prípade (v prípade koronavírusu, vyd. AFP) je zrejmé, že potrebujeme vakcínu, ktorá bude fungovať v starobe, pretože sú to najviac ohrození starší ľudia. Zároveň však musíme zaistiť, že „účinok bude silnejší, nebudú mať výraznejšie vedľajšie účinky. Ak budeme mať napríklad vedľajšie účinky u jedného z 10 000 ľudí, môže byť postihnutých oveľa viac – až 700 000 ľudí. ““ povedal.

„Úplné pochopenie všetkých aspektov bezpečnosti v takom obrovskom rozsahu vo všetkých vekových skupinách … je veľmi, veľmi ťažké“, Brány pridané pre televíziu CNBC.

Gates nepovedal, že 700 000 ľudí môže „poškodiť“ ich zdravie alebo „zabiť“ vakcínu. Z kontextu rozhovoru je zrejmé, že hypoteticky hovoril o počte ľudí, ktorí pravdepodobne po očkovaní celej svetovej populácie budú trpieť vedľajšími účinkami potenciálnej vakcíny (teda pomer 1 ku 10 000, rovnako ako 700 000 pre 7 miliárd), pokiaľ sa počas jeho výskumu a vývoja nebude venovať zvýšená pozornosť bezpečnosti.

Coronavirus a COVID – 19

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close