Technológie

Povrch kométy, kde „zomrela“, je ako pena cappuccino

Lander Philae neprestáva udivovať ani po svojej „smrti“. Vďaka objavu miesta jeho nehody a miesta jeho odrazu dokázali vedci presne určiť zloženie povrchu kométy a odhaliť ľad staré miliardy rokov, informoval portál o téme. Sciencealert.

Napriek tomu, že lander Philae od júla 2015 neposlal na Zem žiadne signály, vedcov stále zaujíma jeho osud. Lander je od roku 2014 na kométe 67P / Churyumov-Gerasimenko, kde sa dostal pomocou kozmickej lode Rosetta.

ESA / Rosetta / NAVCAM

Rosetta okrem iného prispela k pozorovaniu neobvyklý jav vo forme ultrafialovej polárnej žiary na tejto kométe.

Lander však nepristál podľa očakávaní. 12. novembra 2014 počas pristávacieho manévru kotviace harpúny nezasiahli a Lander Philae sa odrazil z pôvodného miesta pristátia zvaného Agilkia rýchlosťou 38 cm / a vystúpil do výšky približne jedného kilometra.

Následne spadol späť na povrch, z ktorého sa odrazil, až nakoniec zasiahol miesto svojej nedeštruktívnej nehody, ktorá bola objavená až po dlhých 22 mesiacoch v oblasti Abydosu, iba pár týždňov pred koncom celej misie , Informovala ESA svoje strán.

Pre zvedavosťak by sa Philae odrazila od povrchu rýchlosťou 44 cm / s, pravdepodobne by unikla z gravitácie kométy. Najväčšou a pre vedcov úplne poslednou záhadou bolo druhé miesto odrazu, ktoré sa nepodarilo objaviť mnoho rokov.

Prečo sa však aj po dlhých 6 rokoch zaujímajú o lander a miesto jeho odrazu? Senzory na Philae naznačili, že dopad landeru odhalil ľad, ktorý sa pod povrchom kométy ukrýval 4,5 miliardy rokov. Vedcom sa túto záhadu podarilo vyriešiť až v štúdii publikovanej v časopise Príroda, kde jej autori okrem iného popisujú aj zloženie a pórovitosť kométy 67P / Churyumov-Gerasimenko.

READ  Multiversus je bezplatný platformový bojovník, preskakujúci spínač od Warner Bros.

Pri hľadaní tohto „strateného“ miesta sa vedci najskôr zamerali na údaje získané pomocou nástroja OSIRIS (optický, spektroskopický a infračervený diaľkový zobrazovací systém), ktorý so sebou priniesla kozmická loď Rosetta. Pomocou týchto údajov hľadali jasné škvrny na povrchu kométy, ktoré by naznačovali prítomnosť ľadu. Vďaka kolísaniu jasu na povrchu je však proces objavovania tohto miesta ako hľadať ihlu v kope sena.

Prelom nastal po načítaní z údajov zo zariadenia ROMAP (Rosetta Magnetometer and Plasma) určených na sledovanie zmien v magnetickom poli kométy. Pomocou týchto údajov sa vedcom podarilo zrekonštruovať celý priebeh nehody.

Ukázalo sa, že Philae strávil v mieste druhého odrazu takmer celé dve minúty a s jeho povrchom prišiel najmenej štyrikrát. Samotná „zastávka“ sa nachádza 30 metrov od posledného „miesta odpočinku“ Philae. Počas nárazu vytvoril ROMAP 25-centimetrovú priehlbinu do ľadového balvanu, ktorej pórovitosť bola vypočítaná na 75%, čo tiež zodpovedá pórovitosti celého povrchu kométy, informoval web Vesmír.

„Tvar balvanov, ktoré zasiahol Philae, mi pri pohľade zhora pripomínal lebku, preto som sa rozhodol prezývať tento región„ vrcholom lebky “a pokračovať v tejto téme pre ďalšie pozorované znaky,“ uviedol vedec O’Rourke.

Úlohu však zohrali aj údaje získané pomocou nástroja OSIRIS, ktorého analýza potvrdila, že pár mesiacov po náraze sa na mieste 3,5 m skutočne nachádzal ľad.2. Na snímkach urobených v čase pristátia to však nebolo viditeľné, pretože celá oblasť bola v tieni.

Tieto nové objavy tiež poskytli zaujímavý pohľad na povrch tejto kométy. Podľa autorov štúdie je ľadová plocha nadýchaná ako „pena na cappuccine alebo ako pena na penovom kúpeli“.

„Toto je fantastický výsledok z viacerých nástrojov, ktorý nielen vyplňuje medzery v Philaeho príbehu, ale informuje nás aj o povahe kométy,“ uviedol jeden z autorov Matt Taylor.

READ  Google potichu opravuje jeden z najväčších problémov s Androidom Auto

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close