Svet

Požiar v Grécku už spálil 300 domov. V dôsledku nočného dažďa sa situácia mierne zlepšila
TK

Aktualizované pred 2 hodinami

Požiar v Grécku za posledných deväť dní úplne zničil 300 budov a 85 000 hektárov vegetácie. Stovky hasičov, vrátane posíl z Českej republiky, pokračujú v likvidácii požiaru na ostrovoch Peloponéz a Yupoya. Kathmandu vo štvrtok zverejnilo nový odhad rozsahu katastrofy. Podľa starostu jednej z dotknutých obcí sa aktuálna situácia kvôli nočným dažďom mierne zlepšila.

Za osem dní museli grécki hasiči zvládnuť celkom 586 veľkých a malých požiarov, uviedol náčelník civilnej obrany Nicos Sardalias. Svoju rezignáciu oznámil aj predsedovi vlády.

Na ostrove Yupoya a na polostrove Mani v oblastiach Arcadia, Mesenia a Peloponéz stále horí, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na zástupcu hasičského zboru. Starosta Cordinie Efstadios Gulis, ktorý pracuje aj s českými hasičmi, uviedol, že situácia sa vo štvrtok kvôli dažďu o niečo zlepšila. V priemyselnej oblasti Asprobergos, asi 30 kilometrov západne od Atén, však vypukol nový požiar.

„Dokázali sme zachrániť životy, ale prišli sme o majetok a lesy,“ povedal premiér Griagos Mitsodakis na tlačovej konferencii. Šéf vlády sa občanom ospravedlnil za chyby, ktorých sa úrady pri organizácii záchrannej akcie dopustili, a prisľúbil poskytnúť postihnutým oblastiam 500 miliónov eur (12,7 miliardy korún). Požiar je však spôsobený globálnym otepľovaním.

„Sme v polovici augusta a je jasné, že nás čakajú ťažké dni,“ dodal Mitsodakis.

Opozičné strany uviedli, že nebudú kandidovať v doplňujúcich voľbách. Alexis Tsipras, líder ľavicovej strany SYRIZA, uviedol, že vláda používa odkaz na globálne klimatické zmeny ako ospravedlnenie svojho zlyhania. Podľa neho najmä v reakcii na požiar na ostrove Yupoya kabinet pôsobil chaoticky bez akéhokoľvek plánu.

„Je to rozsiahla oblasť a hasiči sa musia vyrovnať s požiarmi, ktoré sú veľmi ďaleko,“ povedal v stredu starosta Kathmandu starosta Courtini. Každý deň vo vzduchu lietadlá každú noc vyfukujú zo vzduchu vodu. V stredu bolo v Cordinii a Olympii umiestnených viac ako 570 hasičov so 181 hasičskými autami s pomocou stoviek dobrovoľníkov z Česka, Nemecka a Francúzska a zo zahraničia.

READ  WHO vyšetruje japonských predstaviteľov kvôli tipom na rasistické komentáre

Na ostrove Yupoya sa teraz zameriava na boj proti požiaru viac ako 800 hasičov na severnom pobreží medzi obcami Akia Anna a Agriovodano.

Noviny Kathimarini informovali, že pri požiari už bolo poškodených najmenej 1300 obytných domov a ďalších budov, z ktorých 300 bolo úplne spálených. Vyčistených je takmer 85 000 hektárov pôdy, čo je viac ako plocha národného parku Sumawa. Dokonca aj Európska informačná agentúra o požiaroch (EFFIS) tvrdí, že v posledných dvoch týždňoch bolo v Grécku požiarom zničených 100 000 hektárov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close