Hlavné správy

Požiar znefunkčnil digitálne reštaurátorské centrum slovenského audiovizuálneho dedičstva

– žiadny takýto audiovizuálny materiál nebol zničený; Na oddelení digitálnej audiovízie Slovenského filmového ústavu však treba vymeniť dve tretiny technického vybavenia.

Kino Lumiere v Bratislave má v suteréne digitálne reštaurátorské centrum

Po vypuknutí požiaru v priestoroch Slovenský filmový ústavDigitálny audiovizuálny sektor bol v septembri vážne poškodený, významné pracovisko digitalizácie a digitálnej obnovy slovenského audiovizuálneho dedičstva. „Dotknuté technológie v súčasnosti posudzujú experti, ale vzhľadom na agresívny charakter požiaru je nepravdepodobné, že by technicky vyhovovali,“ vysvetlil riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Peter Dupecký.

(Článok pokračuje nižšie – Obchodné informácie)

„Sú to špeciálne technológie a na Slovensku nie je veľa firiem, ktoré by ich vedeli zabezpečiť. Digitálny audiovizuálny sektor bol veľmi profesionálnym pracoviskom na digitalizáciu a digitálne reštaurovanie a stav techniky po požiari naznačuje, že návrat do Táto činnosť. Opätovné vytvorenie procesu digitalizácie nie je jednoduché a vyžaduje si veľké investície,“ uviedol riaditeľ SFÚ. Služby slovenského odboru digitálnej audiovízie využili archívy v Českej republike, Maďarsku, Rakúsku a Bologni.

V dôsledku požiaru sadze prenikli do všetkých zariadení na pracovisku, vrátane obrazových skenerov a zvukových skenerov a pracovných staníc. Podľa Dubeckého ich s najväčšou pravdepodobnosťou bude treba vymeniť. Okrem toho bol pri požiari poškodený aj 35 mm materiál z desiatok fólií uložených v priestoroch. Riaditeľ SFÚ podľa vlastných slov nemá informácie, ktoré by naznačovali, že chýbajúce prvky filmového materiálu nie je možné nahradiť. Našťastie na slovenskom audiovizuálnom dedičstve nevznikla žiadna nenávratná škoda. Po požiari české filmové laboratóriá v Sline pokračujú v práci.

Poškodené bolo aj divadlo Lumiere nachádzajúce sa v tej istej budove. V dôsledku škôd musel SFÚ divadlo zatvoriť. „Kontaminované priestory nie je možné čistiť klasicky vodou, pretože tým dôjde k nenávratným škodám na majetku. Škody je potrebné odstraňovať odbornými chemickými procesmi, ktoré vykoná odborná firma špecializujúca sa na odstraňovanie škôd po väčších požiaroch,“ uviedla hovorkyňa. “ povedal Dubecký.

READ  Andy Warhol predstavuje silný vzťah medzi Slovenskom a USA

Okrem divadelných premietaní sa v Lumière konajú domáce filmové podujatia vrátane vzdelávacieho cyklu o kinematografii a Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava (Pozri správy) SFÚ momentálne hľadá náhradné miesto v meste Bratislava na pokračovanie v premietaní.

Renovačné práce na divadle boli naplánované ešte pred požiarom. Riaditeľ SFÚ však odhaduje, že divadlo bude otvorené načas do 60-tej, keďže pred modernizáciou divadla je potrebné dokončiť opravy.Th Výročie spoločnosti 1. apríla 2023.

(Článok pokračuje nižšie – Obchodné informácie)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close