Veda

Pozrite sa na najväčšiu a najdetailnejšiu 3D mapu vesmíru

spektroskopický prístroj tmavej energie (DESI), v súčasnosti na Národnom observatóriu Kitt Peak v Arizone, Nicholas U. Sonda má za úlohu zmapovať rozlohu vesmíru a ukázať na oblohu z jeho domova v Mayle Telescope. temná energiaa vytvorenie najpodrobnejšej 3D mapy vesmíru, aká kedy bola zostavená.

Misia DESI trvala len sedem mesiacov a už máme rekordný trojrozmerný obraz galaxie, ktorý nás obklopuje, ktorý láme čeľuste, čo dokazuje schopnosti DESI mapovať vesmír.

DESI už katalogizovalo a zmapovalo viac ako 7,5 milióna galaxií, pričom mesačne pribúda viac ako milión nových galaxií. V čase, keď sú skeny dokončené v roku 2026, sa predpokladá, že bude zmapovaných viac ako 35 miliónov galaxií, čo astronómom poskytne rozsiahlu knižnicu údajov.

„Je v ňom toľko krásy,“ Hovorí astrofyzik Julian Guy z Lawrence Berkeley National Laboratory v Kalifornii.

„V rozmiestnení galaxií na 3D mape sú obrovské zhluky, vlákna a dutiny. Sú to najväčšie štruktúry vo vesmíre. Ale v nich nájdete dojem veľmi raného vesmíru a jeho histórie od tej doby.“ „

DESI sa skladá z 5 000 optických vlákien, každé individuálne ovládané a rozmiestnené vlastným malým robotom. Tieto vlákna musia byť presne umiestnené s presnosťou 10 mikrónov alebo menej od hrúbky ľudského vlasu, a potom zachytia záblesky svetla, keď filtrujú z vesmíru na Zem.

Prostredníctvom tejto vláknovej siete prístroj zhotovuje snímky farebného spektra miliónov galaxií, ktoré pokrývajú viac ako tretinu celej oblohy, a potom vypočíta, koľko svetla sa objavilo. červený posun – Teda o koľko bol posunutý smerom k červenému koncu spektra v dôsledku rozpínania vesmíru.

Keďže tomuto svetlu môže trvať niekoľko miliárd rokov, kým dosiahne Zem, je možné použiť údaje o červenom posune na nahliadnutie hlbšie do vesmíru: čím väčší je červený posun, tým je niečo ďalej. A čo viac, štruktúry mapované DESI môžu byť reverzne skonštruované tak, aby vizualizovali počiatočnú formáciu, ktorú iniciovali.

READ  Vedci objavili „zlom“ v jednom ramene Mliečnej dráhy

(D. Schlegel/Berkeley Lab/údaje DESI)

vyššie: Výrez cez 3D mapu galaxií z prvých mesiacov Sloan Digital Sky Survey (vľavo) a Dark Energy Spectroscopic Instrument (vpravo).

Hlavným cieľom DESI je odhaliť viac o temnej energii, o ktorej sa predpokladá, že tvorí 70 percent vesmíru, ako aj urýchliť jej expanziu. Táto temná energia by mohla poháňať galaxie k nekonečnej expanzii, čo by spôsobilo, že sa zrútia samy osebe alebo niečo medzi tým – a kozmológovia sa snažia zúžiť možnosti.

,[DESI] Pomôže nám to nájsť stopy o povahe temnej energie,“ povedal Carlos Franck, kozmológ z Durhamskej univerzity vo Veľkej Británii. povedal bbc,

„Dozvieme sa viac temná hmota A zohráva úlohu v tom, ako sa formujú galaxie ako Mliečna dráha a ako sa vesmír vyvíja.“

Už zverejnená 3D mapa ukazuje, že vedci nemusia čakať, kým DESI dokončí svoju prácu, aby mohli ťažiť z jej prehĺbenia vo vesmíre. Ďalší výskum vylepšený DESI zisťuje, či menšie galaxie majú svoje vlastné čierne diery Tak ako to robia veľké galaxie.

Najlepší spôsob, ako odhaliť čiernu dieru, je zistiť, či je do nej vtiahnutý plyn, prach a iný materiál, ale v menších galaxiách to nie je ľahké vidieť – niečo, čomu pomáhajú vysoko presné spektrá zhromaždené spoločnosťou DESI.

potom je tu štúdium Kaiser, najmä svietiace galaxie poháňané supermasívnymi čiernymi dierami, ktoré slúžili ako orientačné tabule počas miliárd rokov vesmírnej histórie. DESI sa použije na testovanie hypotézy obklopujúcej kvazary: že sú obklopené obalom prachu, ktorý postupom času mizne.

Predpokladá sa, že množstvo prachu okolo kvazaru ovplyvňuje farbu svetla, ktoré vyžaruje, čo z neho robí ideálnu úlohu pre DESI. V čase, keď sa jeho prieskum skončí, by mal byť prístroj schopný zhromaždiť informácie o približne 2,4 miliónoch kvazarov.

READ  Doky stúpačky Chang'e-5 s orbitálnym modulom na mesačnej obežnej dráhe

„DESI je naozaj skvelé, pretože zachytáva veľa slabších a viac červených predmetov,“ Hovorí astronómka Victoria Fawcett z Durhamskej univerzity.

„Nachádzame veľa exotických systémov vrátane veľkých vzoriek vzácnych predmetov, ktoré sme predtým nemohli podrobne študovať.“

Môžete držať krok s najnovšími správami zo spektroskopického prístroja Dark Energy oficiálna domovská stránka,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close