Veda

Pozrite si jediné snímky povrchu Venuše, aké boli kedy urobené

Napriek desaťročiam, ktoré uplynuli od objavenia našej slnečnej sústavy, je stále veľa toho, čo ľudstvo nedokázalo, a stále je veľa toho, čo sme poriadne nepreskúmali. Hlavné medzi vecami, ktoré je potrebné ešte preskúmať, sú ostatné planéty v našej slnečnej sústave. Iste, máme obrázky Marsu, ale čo obrázky povrchu Venuše? Koľko z tejto planéty sme preskúmali? Odpoveď: Vôbec nie veľa.

Zatiaľ čo môžete nájsť desiatky, ak nie stovky snímok povrchu Marsu, ďalší sused Zeme, Venuša, sa obmedzuje na sériu snímok nasnímaných začiatkom 80. rokov minulého storočia. Okrem toho tieto obrázky neboli urobené ani kozmickou loďou NASA, pretože NASA ešte nepristála s kozmickou loďou na povrchu planéty. Namiesto toho jediné snímky povrchu Venuše, ktoré musíme vidieť, boli urobené kozmickou loďou zo sovietskej éry pred 40 rokmi.

Venuša je druhá planéta od Slnka, ktorá žije presne medzi Zemou a Merkúrom. Nachádza sa asi 125 miliónov míľ od Zeme, len 12 miliónov míľ za Marsom, planétou, ktorú sme veľa preskúmali pri hľadaní života mimo našej planéty. Ako dvojča Zeme, dozvedieť sa viac o Venuši bolo túžbou astronómov už desaťročia – tak prečo sú jediné fotografie povrchu Venuše také staré?

Je to preto, že dostať tam vesmírnu loď bolo také náročné. Venuša je extrémne nepriateľská a NASA doteraz dokončila iba jeden prelet okolo Venuše s kozmickou loďou Mariner 2 v roku 1962. Kozmická loď dokončila 42-minútový sken dvojčiat Zeme, ale až v roku 1970 pristála sovietska Venera 7 na planéte. V roku 1975 pristála Venera 9 a urobila jedny z najlepších fotografií povrchu Venuše.

Venera 10, Venera 13 a Venera 14 pokračovali vo fotografovaní povrchu až do začiatku osemdesiatych rokov. Ale pre každú kozmickú loď, ktorá uspela, iné zlyhali, a keď sovietska Venera 3 v roku 1965 narazila na Venušu, bola to prvá kozmická loď, ktorá uspela po ôsmich neúspešných misiách. Práve tento povrch robí túto planétu takou nepriateľskou, pričom fotografie povrchu Venuše zobrazujú popraskanú prašnú krajinu.

Tomuto scenáru dominuje extrémne teplo a deštruktívny atmosférický tlak. Na Venuši sa teploty pohybujú od 820 do 900 °F (437 až 482 Celzia), čo sťažuje detekciu ako oveľa chladnejší povrch Marsu, ktorý má v priemere -81 °F (-63 Celzia).

To všetko sa samozrejme môže zmeniť v najbližších rokoch, kedy NASA debutuje s najnovšou sériou misií k Venuši, počnúc kozmickou loďou DAVINCHI, ktorá bude skúmať zostup atmosféry na planéte. S ďalšími misiami, ktoré budú nasledovať, možno NASA čoskoro ukáže nejaké nové obrázky povrchu Venuše. Zatiaľ si však budú musieť vystačiť.

READ  Dvojica žiariacich galaxií na novom obrázku z Webba, Hubbleovho teleskopu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close