Veda

Pozrite si zábery Neptúna zaostrené pomocou Webbovho teleskopu

Žiadna kozmická loď nenavštívila Neptún od roku 1989, keď NASA skúmala Voyager 2 Letel na ceste von zo slnečnej sústavy. Neptún, ktorý je štyrikrát širší ako Zem najvzdialenejšia planéta našej slnečnej sústavy, Pozorovania sondy Voyager 2 vyvolali chuť do jedla astronómov, ktorí sa chceli dozvedieť viac o ľadovom obrovi.

teraz Sme späť, Páči sa mi to.

V stredu vesmírny teleskop Jamesa Webba zhodil na tento vzdialený svet svoje mocné zlato. Sila tohto infračerveného stroja, najväčšieho a najpokročilejší ďalekohľad Poskytol niektoré z našich najlepších pohľadov na Neptún za posledných 30 rokov, ktorý bol kedy vyslaný do vesmíru.

„Tak dlho som čakala na tieto zábery Neptúna,“ povedala Heidi Hamel, interdisciplinárna vedkyňa z Space Telescope Science Institute v Baltimore, ktorá prevádzkuje Webbov teleskop. „Som tak rád, že to fungovalo.“

pozemné observatóriá a Hubblov vesmírny teleskop Za posledné tri desaťročia bolo urobených veľa obrázkov Neptúna. Ale pohľady Neptúnovho Webba z júla poskytujú bezprecedentný pohľad na planétu v infračervenom svetle.

Ďalekohľadu trvalo len niekoľko minút, kým sa bližšie pozrel na Neptún, a ďalších 20 získal širší pohľad a odhalil nielen planétu, ale aj nespočetné množstvo galaxií za ňou roztrúsených po celom vesmíre. „Je esteticky príjemné pozerať sa na tie vzdialené galaxie a získať predstavu o tom, ako malý ľadový gigant vyzerá,“ povedal Klaus Pontopidan, vedecký pracovník projektu Webb z Space Telescope Science Institute.

Najvýraznejšie v binokulárnom videní sú prstence Neptúna, ktoré boli pozorované okolo planéty v miernom sklone k orientácii Zeme. Webbov teleskop umožní astronómom zmerať odrazivosť prstencov, čím poskytne bezkonkurenčný pohľad na toto vzdialené divadlo. Nové obrázky môžu odhaliť tvar a zloženie týchto tenkých pásov, ktoré sú pravdepodobne tvorené ľadom a inými úlomkami.

READ  Najlepší epidemiológ tvrdí, že Švédsko nemá známky stádovej imunity obmedzujúcej koronavírusy

„Systém Prsteň mi bol úplne ohromujúci,“ povedal doktor Hamel. „Nevidel som to v takej miere detailov od stretnutia Voyageru v roku 1989. Jednoducho vyskočilo.“

Na celej planéte sú svetlé body, ktoré sú považované za oblaky metánového ľadu, ktoré stúpajú vysoko na oblohu planéty a môžu pretrvávať niekoľko dní.

„Nikto v skutočnosti nevie, čo to je,“ povedal Patrick Irwin, planetárny fyzik z Oxfordskej univerzity. „Zdá sa, že prichádzajú a odchádzajú, ako cirrové oblaky na zemi.“ Budúce pozorovania z Webbovho teleskopu môžu odhaliť viac o tom, ako sa formujú a z čoho sú vyrobené.

Obrázky Webb tiež ukazujú sedem zo 14 mesiacov Neptúna. Najjasnejší je Triton, najväčší mesiac planéty, o ktorom vedci predpokladajú, že ho zachytila ​​gravitácia Neptúna na začiatku histórie slnečnej sústavy. Na infračervených snímkach je zamrznutý dusíkový povrch Tritonu jasnejší ako hviezda ako Neptún, pretože metán stlmuje planétu na infračervené svetlo. NASA Nedávno odmietol poslať misiu na štúdium Tritonua z tohto obrázku sa o tom veľa nedá povedať. Ale budúce Webbove pozorovania by mali naznačiť zloženie Tritonovho povrchu a môžu ukázať zmeny naznačujúce geologickú aktivitu.

„Triton je geologicky aktívny svet,“ povedal doktor Hamel. „Keď Voyager 2 vzlietol, videl erupciu kryovulkánu. Je teda pravdepodobné, že chémia povrchu sa časom mení. Budeme to hľadať.“

Doktor Hamel si tiež myslí, že pohľad na hippocampus, ôsmy neptúnsky mesiac, je zobrazený priamo nad planétou. „Je to veľmi slabé, ale je to na správnom mieste,“ povedala.

Tieto snímky Neptúna sú poslednými z Webbovej cesty po slnečnej sústave. Tento týždeň sme sa zaoberali ďalekohľadmi Prvý pohľad na Marským v lete sme videli úžasný výhľad na jupiter, Veľká časť našej slnečnej sústavy, vrátane trpasličej planéty Pluto, ako sú vzdialené ľadové objekty za Saturnom, Uránom a dokonca aj Neptúnom, spadne pod putujúce oko observatória.

READ  Zamestnávatelia v Minnesote objednávajú očkovacie látky a masky pre pracovníkov, pretože prípadov COVID pribúda

„Ukazuje to, že sme všestranné observatórium,“ povedal Mark McCogreen, vedec Webbovho teleskopu a hlavný vedecký poradca Európskej vesmírnej agentúry. „Môžeme vidieť veľmi jasné veci ako Mars a Neptún, ale aj veľmi slabé veci. Teraz každý vidí, že to funguje.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close