Svet

Pracovníci nepokoje v bieloruskej automobilke

Polícia zatkla aj zamestnancov spoločnosti.

13. augusta 2020 o 14:00 CTK

MINSK. Niekoľko desiatok zamestnancov bieloruského závodu na výrobu nákladných a ťažobných vozidiel Belaz šlo do štrajku, informuje spravodajský server Tut.by.

Zamestnanci podľa neho požadujú spravodlivé voľby a odvolanie špeciálnych policajných jednotiek.

Podľa záznamu zo sociálnych médií pracovníci požadovali rezignáciu prezidenta Alexandra Lukašenko, ktorý vládol krajine od roku 1994 a ktorého úrady vyhlásili nedeľného víťaza prezidentské voľby,

Podľa Lukašenkových oponentov úrady falšovali výsledky volieb.

Podľa servera Tut.by sa ľudia zhromaždili počas prestávky na obed v hlavnej vrátnici, kde sa s nimi malo stretnúť vedenie spoločnosti a mesto Žodino.

Podľa servera sa robotníci hnevali, že polícia Belaz využíva autobusy na zatknutie demonštrantov a okrem toho pri návrate z práce zadržala niekoľko zamestnancov automobilovej továrne priamo v Žodine.

„V továrni je protestná nálada. Ľudia nesúhlasia s výsledkami volieb. Závod funguje, pretože musíme nakŕmiť rodiny, ale ak sa nič nezmení, budeme musieť zasiahnuť,“ uviedol jeden z pracovníkov.

„Mojou úlohou je zabezpečiť, aby ste všetci dostali zaplatené,“ vysvetlil jeden z manažérov personálu. Dav však povedal, že „za čo bude platiť, keď budeme bití my (polícia)“.

Riaditeľ automobilky Tut.by uviedol, že podľa jeho informácií polícia zadržala iba dvoch zamestnancov spoločnosti. Pokúšajú sa zistiť, kde sú teraz a v akom stave sú. Spoločnosť tiež poslala polícii list, v ktorom uviedla svoju pripravenosť poskytnúť osobám zatknutým za ich prepustenie záruky.

Ubezpečil, že bude bojovať za každého pracovníka a z politických dôvodov nedovolí jeho prepustenie. Samotní pracovníci tvrdia, že ich je zatknutých oveľa viac.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close