Hlavné správy

Pralesom na Slovensku bola poskytnutá náležitá ochrana

Slovenská vláda tento mesiac odhlasovala vytvorenie novej nadnárodnej prírodnej rezervácie na ochranu starých lesov.

Po minuloročnej petícii WWF Slovensko a mimovládnej organizácie OZ Brales, ktorú podpísalo viac ako 30 000 ľudí, sa stará rozvojová lesná rezervácia rozprestiera na 76 štátnych lesoch na ploche takmer 6 500 hektárov na celom Slovensku.


Sova skalná je jedným z mnohých druhov, ktoré obývajú prastaré lesy Slovenska (John Mercer).

Obe organizácie stáli na čele úsilia o zmapovanie starých lesov v rokoch 2009-2015 a našli na Slovensku viac ako 10 000 hektárov, z ktorých jedna tretina nebola dostatočne chránená.

„Keď WWF Slovensko v roku 2017 rokovalo o ochrane starých rozvojových lesov na Slovensku, titul bol pre mnohých lesníkov či úradníkov nemožný,“ vysvetlil Miroslav Plasmann, riaditeľ WWF Slovensko. Svedčiť dnes je historicky najrýchlejšie a najrýchlejšie.“

Nová prírodná rezervácia je v súlade so stratégiou biodiverzity EÚ, ktorá nadobudne účinnosť 1. decembra, a Karpatskou konferenciou s cieľom „absolútne zachovať všetky zostávajúce primárne a staré rozvojové lesy EÚ“.

„Slovensko sa v rámci Karpatskej konferencie zaviazalo identifikovať svoje prirodzené a staré vývojové lesy,“ povedala odborníčka na ochranu prírody OZ Brales Marion Jasic. „Okrem všetkých, ktorí sa podieľajú na zabezpečovaní mapovania a ochrany lesov, by som sa chcel poďakovať všetkým lesníkom, ktorí si uvedomili náš záväzok k zachovaniu starých rozvojových lesov pre ďalšie generácie.“

Približne 40 % jeho územia je zalesnené a Slovensko je jednou z najlesnatejších krajín v Európe. Jeden z najstarších európskych lesov, Pyalovisa, sa nachádza čiastočne v susednom Poľsku a od roku 1979 je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

READ  Slovensko konečne napravuje rastúcu neistotu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close