Svet

Právnici, ktorí sa snažia zvrhnúť predsedu súdu Malabu na zasadnutí súdu v Zimbabwe

Najvyšší súd zasadá v zimbabwianskom hlavnom meste Harare po zamietnutí žiadosti ministra spravodlivosti a komisie pre justičnú službu o troch hlavných sudcov, ktorí sa bránili v prípade spochybnenia možnosti miestnych právnikov a vojnového veterána.

Podľa reportéra VOA podala zimbabwianska asociácia mladých právnikov (YLAZ) a veterán osloboditeľskej vojny Frederick Muttanda žiadosť o pohotovosť na vrchnom súde v Harare a nariadila, aby hlavný sudca Luke Malaba zostal. Pokračuje ako predseda ústavného súdu.

Súd bol prerušený na dve hodiny, pretože ministerka Giambi Giambi a sudcovia komisie pre justičnú službu, najmä Zhao, sa pokúsili zablokovať vybavenie prípadu.

V žiadosti, ktorú podali právnici spoločnosti Honey & Planckenberg, členovia zimbabwianskej advokácie za ľudské práva, YLAZ a Mutanda tvrdili, že by nemali mať prospech z pravidiel predĺženia zavedených novelou ústavy od čias pôsobenia predsedu Najvyššieho súdu Malaba. 15 rokov ako sudca ústavného súdu.

YLAZ a Mutanda tvrdili, že Komisia pre justičnú službu (JSC), označovaná ako prvá respondentka, nesplnila dôsledne a bezodkladne svoje ústavné povinnosti, ktoré teraz vyžaduje zákon a ktoré stanovuje článok 324 ústavy.

YLAZ tvrdil, že v Zimbabwe by neexistoval ústavný súd, ak by šéf súdu Malaba zostal vo funkcii, čím by sa krajina dostala do ústavnej krízy, pretože by si ponechal moc v zjavnom rozpore s článkom 328 ods. 7 ústavy.

V dodatočnom čestnom vyhlásení podanom k ​​žiadosti o pohotovosť Muttanda tvrdil, že vláda mení zisky a výhody oslobodeneckého boja, napríklad ústavy.

YLAZ a Mutanda chcú, aby Najvyšší súd vyhlásil, že JSC dôsledným a bezodkladným vykonaním ustanovení článku 180 ústavy porušila článok 324 ústavy.

Chcú, aby predseda najvyššieho súdu Malaba nevyužil predĺženie funkčného obdobia zavedené novelou článku 186 ústavy a aby sa o polnoci 15. mája 2021 vzdal funkcie predsedu najvyššieho súdu.

READ  Rad Parthenon Marbles vykoľajil Rozhovory medzi Sunakom z Anglicka a Mitsotakisom z Grécka | politické správy

Alternatívne YLAZ a Mutanda požadujú, aby bol § 14 zákona o zmene a doplnení zákona č. 2 z roku 2021 (č. 2) vyhlásený za neplatný v rozpore s článkom 56 ods. 3 ústavy a aby bol zrušený.

Prípadom sa zaoberajú sudcovia najvyššieho súdu Jester Sareva, spravodlivosť Hapias Jaw a spravodlivosť Edith Mushore.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close