Ekonomika

Pre cudzincov je tu viac ako 30 000 pracovných miest

Ministerstvo práce počíta s nárastom voľných pracovných miest v najbližších mesiacoch.

Veľkosť písma:A|A+

Na slovenskom trhu práce je podľa rezortu práce viac ako 32-tisíc voľných pracovných miest pre cudzincov. Ministerstvo uviedlo, že Slováci nemajú záujem o prácu, ktorá si nevyžadovala nízku kvalifikáciu ani potenciálne problémy s jazykovou bariérou.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Ministerstvo dodalo, že počet voľných letných pracovných miest čoskoro stúpne na približne 60-tisíc a celkovo 92-tisíc voľných pracovných miest by mohli cudzinci obsadiť za šesť mesiacov.

„[Foreigners] Môže zamestnať operátorov a montážnikov strojov a zariadení, pomocných a nekvalifikovaných pracovníkov, pomocníkov pri upratovaní, skladoch, pomocných pracovníkov vo výrobe a službách a podnikoch, kuchárov, údržbárov a personál. Cituje SITA Newswire.

Pomáha slovenskej ekonomike

Minister uviedol, že zamestnávanie utečencov z Ukrajiny výrazne zníži negatívny dopad nezamestnaných utečencov, ktorí sú odkázaní na vládu, na verejné financie. Keďže cudzinci nemôžu zarábať menej ako občan SR, existuje objektívny predpoklad, že cudzinci nie sú prekážkou rastu miezd, dodal.

V dôsledku prílevu pracovníkov z tretích krajín sa náklady práce na Slovensku neznížia, pretože cudzinci, najmä Slováci, budú mať na trhu nezaujímavé alebo pracovne náročné miesta.

Záujemcovia o prácu môžu ísť Službyzamestnanosti.gov.skJe k dispozícii aj v ukrajinskom jazyku na priamu komunikáciu so zamestnancami.

Ubytovanie, práca, škola. Ako sa dostať na Slovensko a ako postupovať? Čítaj viac

Pre Ukrajincov, ktorí chcú pracovať na Slovensku, v Česku alebo Poľsku, je zriadená nová webová stránka. Workania.eu Spája všetky overené pracovné inzeráty vhodné pre Ukrajincov zo slovenských, českých a poľských webov.

Miera nezamestnanosti na Slovensku klesla vo februári o desatinu percentuálneho bodu na 6,86 percenta, vyplýva z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

READ  Generálny riaditeľ O2 Peter Gažík odchádza a odchádza do Maďarska. Novým šéfom sa stal Igor Tóth

„Obsadenie voľných pracovných miest pomôže slovenskej ekonomike,“ uvádza sa v tlačovej správe ministerstva práce.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close