Svet

Prečo chce EAC zahrnúť Somálsko do regionálneho bloku?

Arusha. Východoafrické spoločenstvo (EAC) sa teraz môže pochváliť jedným z najdlhších pobreží v Afrike po spojení Indického oceánu s Atlantickým oceánom prostredníctvom koncesie Konžskej demokratickej republiky.

Cieľom snahy o prijatie Somálska do bloku je dostať ho pod kontrolu afrického pobrežia bohatého na rybolov.

Somálsky dlhý koridor Indický oceán/Červené more spájajúci región EA s Arabským polostrovom sa považuje za pulzujúcu ekonomickú zónu.

„Toto prinesie EAC obrovské výhody tým, že využije zdroje modrej ekonomiky Somálska, ako sú ryby,“ povedal generálny tajomník EAC Peter Matuki.

Somálsko má s dĺžkou 3 300 kilometrov najdlhšie pobrežie v kontinentálnej Afrike a rozmanitú vodnú plochu, ktorá je domovom húfov rôznych druhov rýb.

Medzi ne patrí tuniak žltoplutvý, marlin modrý, delfín, sardinky a ďalšie, okrem iného s veľkým potenciálom úspešnej expanzie.

Pobrežie je jednou z hlavných námorných trás okolo Afriky, hoci kedysi bolo spájané s pirátstvom zločincov plaviacich sa na lodiach.

Dr Matuki na nedávnom stretnutí pre zamestnancov EAC v Keni zdôraznil, že pristúpenie Somálska by bolo v ekonomickom záujme bloku.

Okrem toho, že Somálsko má jednu z vedúcich krajín v populácii dobytka, geológia naznačuje, že Somálsko má cenné ložiská nerastov.

Pre doktora Madukiho, ktorý úspešne bojoval za získanie DR Kongo do EAC, môže byť zaradenie Somálska do bloku siedmich krajín len otázkou času.

Do Mogadiša bude kedykoľvek vyslaný overovací tím, ktorý posúdi pripravenosť krajiny pripojiť sa ku komunite.

„Overovacia misia navštívi Somálsko koncom tohto mesiaca (januára),“ povedal zamestnancom zo zložiek EAC v okrese Machakos.

Šéf EAC tam bol v októbri minulého roka, keď rokoval so somálskym prezidentom Hasanom Sheikhom Mohamudom.

Somálsko dúfa, že vstup do komunity podporí východoafrické ekonomiky, najmä modrú ekonomiku a cezhraničný obchod.

Prezident Mohamed povedal výboru EAC, že jeho krajina, ktorá zdieľa dlhú hranicu s Keňou, je už prepojená s federáciou prostredníctvom rôznych podnikov.

Na rozdiel od DR Kongo v minulom roku však vstup Somálska neprinesie zásadnú zmenu v regionálnej dynamike.

Somálsko je s rozlohou 634 657 kilometrov štvorcových štvrtou najväčšou krajinou podľa rozlohy po KDR, Tanzánii a Južnom Sudáne.

Krajina Afrického rohu z hľadiska počtu obyvateľov nasleduje päť štátov EAC, DR Kongo, Tanzániu, Keňu, Ugandu a Južný Sudán.

Jeho populácia 17 miliónov je o niečo väčšia ako Rwanda a Burundi, ktoré vstúpili do „pôvodného“ EAC v roku 2007, čím sa pripravila pôda pre pristúpenie štátov.

Nielenže je ekonomika krajiny jednou z najmenších na kontinente, ale nie je ani náležite formalizovaná vzhľadom na povahu správy vecí verejných.

Somálsky HDP (parita kúpnej sily) sa odhaduje na 20,6 miliardy USD, zatiaľ čo nominálny HDP je 5,2 miliardy USD.

Somálsko vo všeobecnosti spĺňa určité kritériá členstva v Spoločenstve vrátane blízkosti k súčasnému EAC.

Ďalšími sú vzájomná závislosť medzi ním a partnerskými krajinami EAC a úrovňou trhového hospodárstva.

Keďže ide o obchodného suseda, jeho potenciálny príspevok k posilneniu EAC pravdepodobne nebude veľmi spochybňovaný.

Ďalšie dôležité kritériá však budú súvisieť so súčasnou neistotou a riadením krajiny.

Podľa dohovoru EAC musí cudzia krajina, ktorá chce vstúpiť do federácie, dodržiavať všeobecne prijateľné zásady dobrej správy vecí verejných.

Keď koncom tohto mesiaca pristanú na medzinárodnom letisku Aden Abdulla v Mogadiše, bude s najväčšou pravdepodobnosťou čakať na overovací proces EAC.

Šéf EAC je však presvedčený, že násilnosťami zasiahnutá krajina Afrického rohu splní všetky podmienky na vstup do federácie.

„Prvým problémom, ktorý chceme počas rokovaní riešiť, je neistota,“ potvrdil Dr Matuki počas rozhovoru s novinármi v Machakos.

Využil to tým, že začiatkom minulého roka uľahčil prijatie Konžskej demokratickej republiky ako siedmeho členského štátu komunity.

Povedal, že rozšírenie EAC bolo v prospech obyvateľov regiónu a hospodárstva ich krajín.

Overovacie výbory EAC pre navrhované nové členské štáty často pozostávali z najmenej troch úradníkov z partnerských krajín s plným členstvom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close