Svet

Prečo India ignorovala rezolúciu UNHRC o situácii v oblasti práv v čínskom Sin-ťiangu | Najnovšie správy India

India sa vo štvrtok zdržala rezolúcie Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) o zlepšení ľudských práv na Srí Lanke, ale vyzvala vládu v Kolombe, aby prijala záväzky voči tamilskej menšine.

India tiež ignorovala návrh rezolúcie predloženej UNHRC na diskusiu o situácii v oblasti ľudských práv v čínskom regióne Sin-ťiang.

Indická strana nevysvetlila svoje rozhodnutie odstúpiť od návrhu uznesenia vyzývajúceho na diskusiu o situácii v oblasti ľudských práv v čínskom regióne Sin-ťiang.

Konečné hlasovanie dopadlo v prospech Číny, pričom 19 členov UNHRC bolo proti rezolúcii a 11 sa zdržalo hlasovania vrátane Indie, Malajzie a Ukrajiny.

Rezolúciu podporilo Francúzsko, Nemecko, Japonsko a Holandsko. Dvanásť zo 17 členských štátov OIC zastúpených v UNHRC hlasovalo v prospech Číny v rezolúcii o Sin-ťiangu.

India tradične hlasovala proti takýmto rezolúciám špecifickým pre jednotlivé krajiny v Rade OSN pre ľudské práva alebo sa ich zdržala, uviedli ľudia oboznámení s touto záležitosťou. Prítomnosť Číny v UNHRC bola faktorom tohto rozhodnutia, keďže akákoľvek podpora Indie v otázke Sin-ťiangu mohla viesť k podobným krokom Číny v iných otázkach.

Návrh uznesenia o situácii v Sin-ťiangu predložila skupina zložená z Kanady, Dánska, Fínska, Islandu, Nórska, Švédska, Spojeného kráľovstva a USA a podporili ho aj ďalšie krajiny, ako napríklad Turecko.

Rezolúcia nasleduje po nedávnej správe bývalej vysokej komisárky OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovej, ktorá odhaľuje porušovanie ľudských práv v Sin-ťiangu.

V komentári k hlasovaniu Indie o rezolúcii na podporu zmierenia, zodpovednosti a ľudských práv na Srí Lanke stály predstaviteľ krajiny v Ženeve Indramani Pandey uviedol, že srílanská vláda zatiaľ pokročila v napĺňaní túžob menšinových Tamilov. „Dosť je dosť“.

„Pri hľadaní trvalého a efektívneho riešenia pre mier a zmierenie na Srí Lanke sa India vždy riadila dvoma základnými princípmi rovnosti, spravodlivosti, dôstojnosti a podpory snáh Tamilov o mier a jednotu, územnú celistvosť a suverenitu. zo Srí Lanky,“ povedal Pandey.

READ  Ruský predstaviteľ vidí pokrok v neutralite voči Ukrajine, nie v „odsúdení“

„Hoci berieme na vedomie záväzky vlády Srí Lanky v otázkach týkajúcich sa implementácie záväzkov v duchu 13. ústavného dodatku, zmysluplného prenesenia právomocí a predčasného konania provinčných volieb, veríme, že pokrok smerom k nim zostáva v nedohľadne. Nie dosť,“ povedal.

„V súlade s tým vyzývame vládu Srí Lanky, aby konala zmysluplne pri včasnej implementácii týchto záväzkov,“ dodal.

Pandey tiež poznamenal, že India od roku 2009 „významne prispela“ k procesom pomoci, obnovy, presídľovania a rekonštrukcie Srí Lanky. Od januára tohto roku India poskytuje obyvateľom Srí Lanky „bezprecedentnú pomoc“ pri riešení výziev. Povedal o nedávnej hospodárskej kríze.

Pandey poukázal na to, že dosiahnutie prosperity pre všetkých Srí Lančanov a realizácia legitímnych túžob srílanských Tamilov po prosperite, dôstojnosti a mieri sú dve strany tej istej mince.

V 47-člennej Rade OSN pre ľudské práva za rezolúciu o Srí Lanke hlasovalo 20 členov, proti bolo sedem. 20 členov sa zdržalo hlasovania vrátane Indie, Japonska, Indonézie a Malajzie.


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close