Technológie

Prečo je India umiestnená na konci tohto globálneho indexu startupov

Nedávna štúdia webovej stránky AI Business Name Generator (BNG) označila Indiu za najnáročnejšiu krajinu na spustenie startupu. Na vytvorenie tohto globálneho indexu startupov webová stránka poháňaná AI analyzovala 50 krajín, pričom okrem iných kritérií zohľadnila sadzby podnikateľskej dane, rast HDP a náklady na postupy pri spustení, aby sa určilo optimálne miesto na začatie podnikania.

Štúdia BNG sa zamerala aj na populáciu každej krajiny, priemerný mesačný plat, HDP a HDP na obyvateľa. Do výpočtu konečného skóre indexu sú zahrnuté aj skóre šťastia, životné náklady a kvalita života, aby sa zistilo, kde žijú najspokojnejší zamestnanci, a tieto ukazovatele pomáhajú s produktivitou a rastom. Podľa štúdie BNG sú v prvej desiatke krajín pre startupy v roku 2023 všetky európske krajiny, pričom Česká republika sa umiestnila ako číslo uno. Fínsko, Švédsko, Estónsko a Slovensko tvoria prvú päťku v tomto poradí.

Nie je žiadnym prekvapením, že severské krajiny sú na dvoch z piatich najlepších miest, pretože vo všeobecnosti dosahujú dobré výsledky v prieskumoch, ktoré zdôrazňujú kvalitu života a šťastie. Okrem toho Európa priťahuje technické talenty tým, že ponúka víza digitálnych nomádov a programy práce na diaľku.

V prieskume sa ako najlepšia krajina na rozbehnutie startupu ukázala Česká republika. Hoci jej životná úroveň patrí medzi najnižšie v prvej desiatke, začatie nového podnikania stojí iba 1,1 percenta HND (hrubého národného dôchodku) na obyvateľa, čo z neho robí jedno z najlacnejších miest na začatie podnikania. Náklady na prácu sú tiež primerané, s priemernou mzdou 1 800 USD mesačne. Spoločnosti sa navyše tešia relatívne nízkej sadzbe dane z príjmu právnických osôb len 19 percent.

Fínsko, ktoré sa umiestnilo ako druhá najlepšia krajina pre startupy, má oproti ostatným krajinám výhodu s relatívne nízkou sadzbou podnikateľskej dane vo výške 20 percent a nízkymi nákladmi na začatie podnikania na úrovni 0,7 percenta HND. Krajina je tiež domovom najšťastnejších ľudí na svete, čo má pozitívne dôsledky pre obchodných lídrov. Štúdie ukazujú, že šťastnejší zamestnanci vedú k lepším obchodným výsledkom vrátane vyššej produktivity, lepšej kvality práce a vyššej miery udržania si zamestnancov.

READ  Slovenské mesto vyvolalo pobúrenie po oslavách s ruskou ambasádou - EURACTIV.com

Prvú trojku uzatvára Švédsko, kde náklady na spustenie startupu predstavujú len 0,5 percenta hrubého HND na obyvateľa. Má najvyšší HDP na obyvateľa 59 324 USD spomedzi prvých piatich krajín a primerane nízke životné náklady 881,20 USD mesačne bez nájmu. To znamená, že jeho viac ako 10 miliónov obyvateľov (najväčšia populácia v severských krajinách; takmer dvakrát toľko ako ďalší najväčší) má veľký disponibilný príjem. Vďaka veľkej spotrebiteľskej základni má dobrú pozíciu na podporu miestnych startupov. Živnostenská daň vo Švédsku je však v porovnaní s Českom a Fínskom o niečo vyššia, a to 20,60 percenta.

Na porovnanie, Spojené kráľovstvo sa umiestnilo na šiestom mieste.

Štúdia startupov by nebola úplná bez Spojených štátov, ktoré produkujú najväčší počet startupov na svete. USA sa umiestnili na 17. mieste, keďže miera ekonomického rastu HDP klesla o 1,6 percenta, čo je celkovo tretie najnižšie miesto. Sadzby podnikateľskej dane sa v jednotlivých štátoch líšia a sú relatívne vysoké s priemerom 25,8 percenta. Štúdia však zdôrazňuje, že USA zostávajú obľúbenou destináciou pre podnikateľov vďaka veľkému trhu, dobre rozvinutej infraštruktúre a podpornému právnemu systému na ochranu práv duševného vlastníctva.

Štúdia tiež odhalila, že päť najnáročnejších krajín na vytvorenie úspešného startupu je v ázijskom pásme. Na poslednom mieste sú Filipíny, za nimi Egypt, India, Južná Kórea a Vietnam.

Vzhľadom na pulzujúce startupové ekosystémy v oboch týchto krajinách je prekvapujúce, že India a Južná Kórea sú na konci indexu startupov.

Južná Kórea je známa ako centrum špičkových technológií a pre svoje inovácie.

V skutočnosti sa podľa správy Svetového ekonomického fóra o najlepších krajinách pre podnikanie zverejnenej v roku 2022 India umiestnila na 17. mieste a Južná Kórea na 7. mieste z 50 krajín.

READ  Verzia Witcher 3 PS5 bola oneskorená z dôvodu pohybu vlastného vývoja CDPR

Ďalšia výskumná správa od StartupBlink, ktorá používa podrobnejšie kritériá na vytvorenie svojho rebríčka, zaradila Indiu na 44. miesto zo 100 krajín a Južnú Kóreu na 22. miesto. Prieskum StartupBlink zahŕňa aj parametre ako patenty, inovácie, dostupnosť technologických služieb, investície do výskumu a vývoja, kvalita univerzít či znalosť angličtiny.

Podľa Invest India má India 3. najväčší ekosystém pre startupy na svete s viac ako 77 000 startupmi. Od roku 2015 do roku 2022 sa financovanie startupov v Indii zvýšilo 15-násobne, s deväťnásobným nárastom počtu investorov a sedemnásobným nárastom počtu inkubátorov. India má 107 jednorožcov s celkovou hodnotou 340,79 miliardy USD.

BNG Research zaraďuje Indiu ako tretiu krajinu s najnáročnejšími výzvami na založenie startupu kvôli jej nízkemu skóre za kvalitu života a slabému skóre v indexe šťastia. „To môže výrazne ovplyvniť spokojnosť s prácou, produktivitu a celkovú pohodu na pracovisku,“ uvádza sa v správe. Navyše 30-percentná sadzba dane z podnikania v krajine môže kompenzovať niektoré úspory vyplývajúce z lacnejších nákladov na pracovnú silu, ktoré sú nižšie v porovnaní s inými krajinami v štúdii.

Najväčším dôvodom, prečo sú Filipíny hodnotené ako najnáročnejšia krajina na spustenie startupu, sú náklady na začatie podnikania na súostroví. Je to najvyššie spomedzi všetkých krajín v analýze, a to 23,3 percenta hrubého HND na obyvateľa. „Okrem toho je priemerná mzda relatívne nízka na úrovni 850 USD mesačne a skóre kvality života zamestnancov je najnižšie spomedzi všetkých hodnotených lokalít (81 z 240 možných), čo negatívne ovplyvňuje produktivitu, angažovanosť zamestnancov a spokojnosť s prácou. .“

Jedným z dôvodov, prečo BNG ponúka uskutočnenie prieskumu, je pomôcť podnikateľom vybrať si správne miesto pre ich podnikanie. Autorka správy, Adaline Lefe, povedala: „Každá krajina má svoje vlastné jedinečné výhody pre podniky, čo vedie k rozdielom v ideálnom prostredí pre začínajúce podniky. V dnešnom prepojenom svete môžu bežné výzvy, ktorým podniky čelia, zvýšiť tlak na riadenie spoločnosti.“ Pre podnikateľov je čoraz dôležitejšie vybrať si správne miesto pre svoju firmu.“ (ANI)

READ  Forza Horizon 5 prichádza s novým systémom Horizon Open Progression • Eurogamer.net

Značky priradené k tomuto článku:

Počiatočné

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close