svet

Prečo je v severnej Afrike menej koronavírusov? WHO uviedla jeden z možných dôvodov

Svetová zdravotnícka organizácia nalieha na vlády Blízkeho východu a severnej Afriky, aby „využili príležitosť“ v boji proti koronavírusom, zatiaľ čo počet prípadov v regióne je stále relatívne nízky. AFP hlásené v piatok.

„Musíme využiť príležitosť konať, pretože nárast prípadov v regióne nie je taký rýchly“, povedal Yvan Hutin, riaditeľ sekcie infekčných chorôb pobočky WHO pre východné Stredozemie v Káhire.

Vo východnom Stredomorí, ktoré sa podľa definície WHO vzťahuje na Afganistan, bolo hlásených okolo 111 000 nových infekcií koronavírusmi a viac ako 5 500 úmrtí, uviedla agentúra AFP.

Toto je však malý podiel z viac ako dvoch miliónov pozitívnych testovacích prípadov a viac ako 140 000 úmrtí na celom svete od začiatku pandémie.

Výnimkou je Irán

Aj v krajinách zasiahnutých vojenským konfliktom alebo v „mimoriadnych udalostiach“ – napríklad v Líbyi, Sýrii a Jemene – boli hlásené nízke úrovne infekcie.

AFP pripomína, že výnimkou v tomto regióne je Irán, kde je infikovaných 78 000 ľudí a 5 000 mŕtvych.

Hutin uviedol, že je ťažké zistiť konkrétny dôvod, prečo bol menej nakazený vo východnom Stredomorí, severnej Afrike a časti Ázie. Pripustil, že „demografické faktory môžu zohrávať svoju úlohu, pretože sú mladou populáciou“. U starších ľudí je celosvetová úmrtnosť na COVID-19 vyššia.

Epidemiológ však varuje, že „ak sa najprv vyhneme ťažkej situácii, neznamená to, že tak zostane“. Uviedol, že v Egypte, kde viedol inšpekčný tím, „je zrejmé, že máme viac prenosov (infekcií) ako pred niekoľkými týždňami. Stále sa však exponenciálne nerozširujú“ ,

Prijatie opatrení

Aby sa zabránilo situácii porovnateľnej s Európou alebo Spojenými štátmi americkými s desiatkami tisícov úmrtí, Hutin navrhol prijať niekoľko vzájomne závislých reakcií. Medzi ne patrí „zapojenie komunity, mobilizácia celých zdravotníckych systémov a príprava nemocníc na závažné prípady“.

„To, čo sa dá urobiť, nie je nevyhnutne príliš komplikované,“ uviedol a vysvetlil, že napríklad izolácia pacientov s miernymi príznakmi „v hoteloch, školách alebo vo vojenských kasárňach“. Dodal, že v závažných prípadoch „existuje veľa možností, ako napríklad premena konvenčných nemocničných postelí na lôžka intenzívnej starostlivosti“. Ako ďalšie opatrenie uviedol zvýšenie testovacej kapacity.

Vzhľadom na krehký zdravotný systém v regióne Hutín zdôraznil „potenciálnu gravitáciu a schopnosť tohto vírusu priviesť zdravotný systém na kolená“, ak sa tak nestane včas. Podľa neho sa vlády Blízkeho východu a severnej Afriky musia pripraviť na „možnosť problému“.

V súvislosti s moslimským pôstnym mesiacom ramadánu, počas ktorého si ľudia na konci svojho každodenného pôstu zvyknú stretnúť sa na spoločnom večere a večeri, WHO uverejnila niekoľko odporúčania zdôrazňujúce potrebu zachovať sociálne oddelenie.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close