Veda

Prečo máme pohybovú nevoľnosť a ako to zastaviť

Dávajte si tiež pozor na skoré príznaky kinetózy, medzi ktoré patrí zívanie a únava, povedal Charles Oman, letecký inžinier z Massachusetts Institute of Technology, ktorý študuje pohybovú chorobu. Ak sa vy alebo váš rodinný príslušník začínate cítiť unavení alebo chorí a ste v aute a máte čas, zastávka v boxoch môže byť užitočná, kým sa všetci nebudú cítiť lepšie, povedal. Ak je to možné, pred opätovnou jazdou počkajte ďalších 10 až 15 minút. Ak vám začína byť nevoľno a dokážete si ľahnúť (niečo, čo sa vám asi nepodarí v aute, ale možno v člne), môže to tiež pomôcť, povedal.

Z času na čas som podľahol kinetóze – najmä na lodiach – a prisahám na akupresúrne náramky, ktoré tlačia v bode na šírku troch prstov nad zápästným kĺbom. Podľa tradičnej čínskej medicíny tento tlakový bod Hrá úlohu pri kontrole nevoľnosti, Výskum však ukazuje, že tieto náramky vo všeobecnosti nefungujú o nič lepšie ako placebo, povedala psychologička Andrea Bubka z Univerzity svätého Petra v New Jersey. To znamená, že placebo efekt môže byť silný a Dr. Golding zdôrazňuje, že ak tieto liečby fungujú pre vás alebo člena rodiny, môžete ich aj naďalej používať. (Určite áno, aj keď nepracovali pre moju dcéru.)

Čo sa týka zvláštnych okuliarov proti kinetóze, ktoré mi odporučil kamarát, zatiaľ neexistujú vedecké dôkazy o tom, ako dobre fungujú, ale Dr. Bubka povedal, že nechtiac počuli, že zmierňujú príznaky kinetózy, pretože ich kruhový okraj obsahuje tekutinu, ktorá poskytuje umelý horizont pri pohybe vášho tela. Keď ich však mala moja dcéra na sebe pri pozeraní iPadu na výlete autom, stále jej prišlo zle, takže o tom nie som presvedčený (ale možno by sme ich mali vyskúšať, kým nebude na iPade).

READ  Misia BepiColombo po prvý krát preletí okolo Merkúra v piatok

Pokiaľ ide o účinky zázvoru, odborníci nesúhlasia. Doktor Stauffergen odporúča pred cestou zjesť kúsky zázvoru alebo zázvorové cukrovinky. môžem pomôcť Zabráňte kinetóze, rovnako ako popíjanie zázvoru, pokiaľ obsahuje skutočný zázvor a nemá umelé príchute. Ale doktor Bubka povedal, že nevidel dobrý výskum podporujúci výhody zázvoru.

Pred tromi dňami mala moja rodina možnosť vyskúšať niekoľko z týchto návrhov, keď sme sa vydali na osemhodinovú cestu domov z Maine. V nádeji, že znížim šance, že moja dcéra ochorie – a chcel som jej dovoliť vidieť svoj iPad na dlhej ceste – dal som jej difenhydramín (Dramamine) 45 minút predtým, ako som začal. Tiež som ho prinútil sadnúť si doprostred zadného sedadla a povedal som mu, aby sa pozrel na horizont, ak začne panikáriť. Bol to úspech: jeden z našich prvých zážitkov z rodinného cestovania bez zvracania a problémov za posledné roky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close